ПАТРИЈАРХ ВАРТОЛОМЕЈ ПОЈАЧАВА ПРИТИСАК НА СВЕТОГОРСКЕ МАНАСТИРЕ

Како изгледи за успех његовог украјинског пројекта и даље пропада, патријарх Вартоломеј појачава притисак на светогорске манастире, који уживају значајан ауторитет у православном свету.

Према грчком сајту  Вима Ортходоксиас, Патријарх тражи одговор од игумана Евлогија, старешине руског манастира Светог Пантелејмона, питајући се зашто је делегација из расколничке “Православне Цркве Украјине” (ПЦУ) била истерана из манастира током њене посете Светој Гори пре неколико месеци.

Света Гора је и даље подељена по питању свог односа према ПЦУ. Неки манастири су топло примали њене делегације и чак с њима служили или разговарали, док су им други дозвољавали само да посете и целивају мошти  и иконе, док су им неки потпуно затворили капије.

Крајем фебруара 2019, Свештена Општина, управно тело Свете Горе, одлучила је да сваком манастиру дозволи да одреди свој став. Према најновијим извештајима, игумани манастира Свете Горе захтевају од украјинских поклоника да докажу чланство у канонској Украјинској Православној Цркви на чијем челу је Његово Блаженство митрополит кијевски и све Украјине, мада је мало вероватно да ово представља садашње мишљење свих манастира.

Упркос подели, општи став између манастира, скитова и келија је негативан према ПЦУ, тако да грчки сајт пише да иако “већина светих манастира одбија да призна нову аутокефалну Цркву у Украјини, Васељенска Патријаршија проводи строгу политику, посебно у односу на духовнике тих манастира који су затворили своја врата за украјинску делегацију нове спорне Цркве“.

Подсетимо се да је 12 атонских стараца појединих скитова и келија писало Цариградској Патријаршији средином марта у одбрану канонске Украјинске Цркве, истичући да и даље сматрају украјинске расколнике за расколнике.

Позивајући се на објашњење зашто је делегација била избачена из манастира Св. Пантелејмона у фебруару, патријарх Вартоломеј пише оцу Евлогију да ако настави да држи такав став према ПЦУ на Атону, „Васељенски  патријарх ће бити приморан да предузме неопходне мере да очува каноничност и послушност Мајци Цркви“.

Новинари Вима Ортходоксиас се питају: “Шта ће Фанар учинити у овом случају? Зашто Света Гора нема право да изрази своје мишљење о тако озбиљном питању?“

Архимандриту Јефрему, игуману манастира Ватопеда, раније је запрећено да ће бити рашчињен ако не присуствује устоличењу “митрополита” Евлогија Думенка у Кијеву, и на крају је претрпио срчани удар због притиска и стресног стања, иако Светогорци нису присуствовали.

Извор: Orthochristian.com (са енгелског Инфо служба СПЦ)