Патријарх Порфирије: СВЕ ШТО СРБИ ИМАЈУ ЗАПЕЧАЋЕНО ЈЕ СВЕТИМ САВОМ

Његова светост патријарх српски Порфирије рекао је да је све што српски народ има запечаћено Светим Савом који је указао на стазу којом Срби треба да иду.

Фото: СПЦ
Патријарх је у бесједи, након Свете архијерејске литургије у Манастиру Нова Грачаница код Чикага, истакао да је испуњен радошћу јер је Господ сабрао српски народ у овом храму да прославе Светог Саву.

- Испуњен сам радошћу и због тога што сам, од кад сам крочио на америчко тло, заправо имао утисак да сам у својој земљи, да нисам отишао из отаџбине, напросто због тога што је први корак који сам начинио на овом тлу био запечаћен именом Светог Саве - рекао је патријарх Порфирије.

Иако су се мијењале границе држава и Срби одлазили у даљину из своје матице, каже патријарх, име Светог Саве се увијек и свугдје не само чувало, него је уобличавало српски народ и давало му могућност да увијек и у сваком времену буде креативан.
Патријарх Порфирије је нагласио да је Свети Сава био по свему велики, да је био сав Христов, светитељ Божји.

- То је оно на шта нас позива и данас. Позива нас да вјерујемо православно. Позива нас да држимо заповијести Јеванђеља, јер те заповијести нису ништа друго него путокази, смјернице, снага и сила којом изграђујемо себе као појединце, али и себе као заједницу.

Ако живимо Јеванђељем Христовим, онда држимо породицу на окупу. На шта нас позива Јеванђеље Христово? На љубав, а љубав подразумијева жртву за онога са којим живимо - поручио је патријарх.

Патријарх Порфирије служио је 4. фебруара литургију у Манастиру Нова Грачаница уз саслужење архиепископа чикашког Петра из Руске заграничне православне цркве и епископа новограчаничко-средњезападноамеричког Лонгина, канадског Митрофана, далматинског Никодима, буеносајреског и јужноамеричког Кирила и умировљеног славонског Саве.

Манастир Нова Грачаница налази се у мјесту Треће Језеро недалеко од Чикага. Посвећен је Покрову Пресвете Богородице и представља вјерну реплику древне Грачанице на Косову, задужбине Светог краља Милутина.

Велелепна црква, као и читав манастирски комплекс, симбол је снаге православног српског народа који је послије Другог свјетског рата уточиште нашао у САД, саопштено је на сајту Српске православне цркве.

Извор: РТРС и СПЦ

ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ АМЕРИКА ЧИКАГО