Насловна /   Вијести из помјесних цркава

Савет верских заједница Румуније позива Румуне да кажу ''ДА'' породици блогословеној од Бога

Дана 2. октобра 2018. године у палати Румунске Патријаршије под покровитељством Његовога Блаженства Патријарха румунског г. Данила заседао је Савет верских заједница Румуније.

Српску Православну Цркву у Румунији (Епархију темишварску) представљали су Његово Преосвештенство Епископ будимски и администратор темишварски г. Лукијан, протојереј-стврофор Маринко Марков и јеромонах Варнава Кнежевић.

Блажењејши Патријарх г. Данило пожелео је добродошлицу представницима свих Цркава и верских заједница као и министру вера г. Виктору Опасхи и захвалио за учешће у тој веома важној седници која претходи одржавању референдума у Румунији на којем ће се грађани изјаснити о члану Устава Републике Румуније који говори о породици.

Наиме, 6. и 7. октобра 2018. године на иницијативу Румунске Патријаршије у Румунији ће се одржати референдум на којем ће се грађани изјаснити да ли подржавају став Патријаршије када је реч о члану Устава који регулише конституцију породице, односно брака. Румунска Патријаршија, као главни иницијатор референдума захтева да се Уставом јасно прецизира да је брак заједница мушкарца и жене а не заједница двоје супружника како тренутно стоји у Уставу.
Уследила је дискусија током које су представници свих Цркава и верских заједница у Румунији подржали ставове Румунске Патријаршије. Његово Преосвештенство Епископ г. Лукијан у обраћању присутнима изјавио је да је ово прилика да целокупна јавност Румуније устане у одбрану породичних вредности али и у одбрану достојанства човека. Садашњи члан Устава није довољно јасан јер одређује брак као заједницу двоје супружника а већ је у јавности покренуто питање истополних бракова. Епископ Лукијан је такође додао да се сада суочавамо са последицама али мораћемо да се позабавимо и узроцима оваквих појава у друштву, што је наишло на одобравање свих присутних.

Његово Блаженство Патријарх г. Данило закључујући седницу захвалио је свима који су узели учешће у овој седници Савета верских заједница Румуније и изразио наду да ће ово богоугодно дело наићи на одобравање јавности и да ће референдум са успехом бити одржан.

Извор: Епархија темишварска