Свети Фотије Цариградски - (Почетак поста)

Поука о посту, Свети Фотије Цариградски

„Пост благопријатан Богу је онај који подразумева поред уздржања од хране и удаљење од сваког греха, мржње, зависти, оговарања, неумесних шала, празнословља и других зала. Онај који пости само телесно не трудећи се у врлини личи на човека који је саградио лепу кућу, али у њој живи са змијама и скорпијама“.

О светом Фотију Цариградском

Свети Фотије Цариградски је један од највећих отаца православне Цркве који је живио у деветом веку када се Црква борила за очување поштовања икона, као и за очување православнога Предања светих седам васељенских сабора и светих отаца Цркве. Светога Фотија патријарха цариградског са правом називају оцем јединства Цркве јер се управо он борио за очување тога јединства не одступајући од вере „једном предане светима“.

Света браћа Кирило и Методије и свети Фотије Цариградски

Како стоји у Житију Ћириловом од непознатог писца из 9. века, византијски цар Михајло Трећи је у договору са тадашњим цариградским патријархом Фотијем одлучио да одговори на молбу моравског кнеза Растислава...Међу Словене је послао ученом свету тог времена свима знану браћу Константина и Методија.

СВЕТИ ФОТИЈЕ ЦАРИГРАДСКИ СВЕТИ КИРИЛО И МЕТОДИЈЕ ВАСКРШЊИ ПОСТ ДУХОВНЕ ПОУКЕ