Епископ Фотије - ОРТОПРАКСИЈА

Један благослов: сваки дан је нови почетак, а сваки почетак је и нова шанса и нови изазов. Код нас се под утицајем либералне теологије (и опште раслабљености савременог човека) која се неминовно из либерортодоксије одразила и на либеропраксију што се пак одразило и на наше поједине иконографе и зографе. Сматрамо да то није добро, јер није утемељено у Предању Цркве.

Отуда доброжелатељно, уважавајући креативност и личну ноту у свакој врсти стваралаштва, ипак сматрамо да би се како у теологији, духовности тако и у иконописању требало вратити најизворнијем Православном Предању (=правоживљу) у свему поменутом, а тиче се живота Цркве, нашега делања и у Христу спасења.

Иконе у црвено обојене, ликови произвољни, ван канона сликани; жеља да се препознатљиво новом тренду припада; умор од предањског иконописања одраз су раслабљености и недостатка молитвеног надахнућа.

Предлажемо и молитвено се залажемо да се изворном иконопису апостола и отаца вратимо. То значи да се пред традицијом Цркве смиримо и свој дар Светом Јевађељу подредимо да бисмо што веродостојније до Прволика Христовог дошли, (имамо пример у цару Авгару и светој Вероники) а тиме и лику Пресвете Богородице, апостола и светих вратили - веру очували и са Христом победници били.

Епископ Фотије

ДУХОВНЕ ПОУКЕ ИКОНОПИС БОГОСЛОВЉЕ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БЕСЈЕДЕ