(НАЈАВА) ВИШЊИЋЕВИ ДАНИ

Градски одбор СПКД "Просвјета" Бијељина и Град Бијељина, у сарадњи са градским установама и организацијама, организују манифестацију 26. "Вишњићеви дани" који ће трајати од 4. до 8. новембра 2019. године.

Овогодишњи "Вишњићеви дани" биће у знаку 800 година аутокефалности српске православне цркве и 115 година од оснивања СПКД "Просвјета" Бијељина.

У претпрограму манифестације одржаће се такмичење рецитатора и бесједника (1. 11. 2019) и 10. сусрети младих пјесника "На Филиповим стазама" (2. 11. 2019).

Програм ће почети у понедељак, 4. 11. 2019. године у 15,00 часова полагањем вијенаца на споменик Филипу Вишњићу и подизањем заставе "Вишњићевих дана" на платоу испред Народне библиотеке "Филип Вишњић" у Бијељини.

Централна свечаност - свечана академија биће одржана истог дана у 19,00 часова у Центру за културу. Ове године о Филипу Вишњићу бесједиће господин Анђелко Анушић, књижевник из Новог Сада.

Програм манифестације ће обухватити: изложбу Слике из живота под окупацијом. Живот и страдање становништва југа Србије у Великом рату, промоција зборника "Јужни српски крајеви у 19. и 20. веку: друштвено-економски и политички аспект", промоције актуелних издања, културно - умјетнички програм "Савеза слијепих Републике Српске", концерт ансамбла "VisAntiqua" из Београда, гусларко - епско, поетско - историјске часове у Међашима и Трнови, посјету Манастиру Тавна...

На промоцији зборника "Јужни српски крајеви у 19. и 20. веку: друштвено-економски и политички аспект" говориће др Дејан Антић, доцент Филозофског факултета Универзитета у Нишу, др Иван Бецић,  виши научни сарадник Института за српску културу у Приштини са привременим сједиштем у Лепосавићу и др Драга Мастиловић, ванредни професор и декан Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву.

Покровитељ манифестације су Град Бијељина и Министарство просвјете и културе Републике Српске.