(Најава) ЖИВОТОПИС АРХИМАНДРИТА ПЕТРА изабраног Епископа топличког, викара Патријарха српског

На овогодишњем редовном заседању у Београду, Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве изабрао је архимандрита Петра (Богдановића), настојатеља манастира Горњака код Петровца на Млави, за викара Патријарха српског са титулом Епископ топлички.

​Хиротонија изабраног Епископа топличког биће обављена у недељу, 18. децембра 2022. године, са почетком у 9 часова у храму Светог Саве на Врачару на светој архијерејској Литургији коју ће служити Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије са архијерејима и свештенством. Претходног дана, у суботу, 17. децембра 2022. године, са почетком у 17 часова биће извршен чин наречења изабраног епископа у Саборном храму Светог архангела Михаила у Београду.

Архимандрит Петар (Богдановић) је рођен 14. маја 1988. године у Ваљеву. Одрастао је у Мионици надомак Ваљева. Након завршене Ваљевске гимназије, 2007. године уписао се на Факултет за спорт и физичко васпитање у Београду. После завршене треће године напушта студије ради одласка у манастир Четереже у Епархији браничевској.

Удостојен је монашког равноангелног пострига и замонашен 4. априла 2011. године, 26. јуна исте године је рукоположен у свештени ђаконски чин у саборном Светоархангелском храму у Пожаревцу, док је 17. децембра рукоположен у свештени чин презвитера у манастиру Томићу. Оба рукоположења савршио је Његово Преосвештенство Епископ пожаревачко-браничевски др Игнатије.

Од 2014. године био је сабрат свештене обитељи манастира Тумане.

Православни богословски факултет у Београду уписао је 2013. године и дипломирао 2018. године. Мастер рад на тему „Слобода у литургијском искуству Цркве” одбранио је 2019. године. Исте године његов чланак под називом „Физичка активност и предање Цркве” објављен је у Теолошким погледима, верско-научном часопису Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве. Докторске студије на Православном богословском факултету Универзитета у Београду уписао је 2019. године при Катедри за систематско богословље.

Одликован је чином протосинђела 1. новембра 2020. године, а крајем 2021. постављен је за игумана манастира Горњак у Епархији браничевској.

Уочи Ваведења 2022. године, горњачки игуман Петар удостојен је архимандритског достојанства.

Извор: СПЦ

НАЈАВА ХИРОТОНИЈА ЕПИСКОП ПЕТАР