КУТУЗОВ - ФЕЛДМАРШАЛ КОЈИ ЈЕ СПАСИО РУСИЈУ

Михаил Иларионович Кутузов /1745-1813/, руски фелдмаршал, за кога се вјерује да је дјелимично српског поријекла и који је спасио Русију за вријеме Наполеонове инвазије 1812. године, умро је на данашњи дан 1813. године.

Кутузов је командовао руским корпусом 1805. када је Наполеон напредовао према Бечу.

Побиједио је у бици код Диренштајна 11. новембра 1805. године. Извео је стратешке маневре, који су ушли у историју ратовања. Стратешким маневром од Браунауа до Оломоуца извео је војску из опасности окружења и поразио је маршала Миру код Амштетена и Мортијеа код Диренштајна.

Учествовао је у бици код Аустерлица 2. децембра 1805. и тада је рањен. Послије те битке руски цар је склонио Кутузова и одузео му могућност да даље командује армијом. Од 1806. до 1811. године био је војни губернатор Кијева и Литваније.

Цар Александар Први Павлович поново га је поставио за команданта молдавске армије 1811. године. У бици код Руса вишеструко бројнија турска војска доживјела је пораз. Било је 60.000 Турака против 15.000 Руса.

Кутузов је повукао руску војску на другу страну Дунава заваравши на тај начин противника. Тајно је неколико мјесеци касније преко Дунава на турску страну пребацио мању јединицу, са којом је ноћу изненадио турску војску.

Више од девет хиљада Турака страдало је те ноћи, па се турски командант Ахмет-паша предао Кутузову 23. новембра 1811. године. Цар је Кутузова послије тог успјеха именовао кнезом.

Када је Наполеон 1812. извршио инвазију Русије, руски војни министар Барклај де Толи одлучио је да Русија примијени тактику "спржене земље" и да се руска војска повлачи умјесто да ризикује велику битку.

Кутузовљево именовање као главнокомандујућег дочекано је са одушевљењем. Кутузов се одлучио на велику битку на прилазима Москви. Двије војске су се сукобиле у бици код Бородина 7. септембра 1812. године. То је била једна од највећих битака у историји у којој је учествовало око четврт милиона војника.

Резултат битке је био неријешен, али пола руске војске и четвртина француске војске је погинула или рањена. Послије савјетовања у селу Фили, Кутузов се вратио на стратегију свога претходника о повлачењу као начину да се спаси руска војска што је могуће дуже. Цијена је било губљење Москве. Москва је евакуисана.

Током зиме, Наполеон је био присиљен на повлачење, током кога га је прогонила руска војска. Само мали дијелови француске војске напустили су Русију и то је био највећи пораз Наполеона.

У Русији постоји мишљење да је Кутузов био по мајци српског поријекла. И код Срба се сачувало предање о "славном генералу " Кутузову, који је био не само Србин, него и родом из Бачке. Помињу се два мјеста његовог рођења - Шандор и Леђен.

Фелдмаршал Кутузов почива у руској православној цркви Казански сабор у Санкт Петербургу. Испред храма се налази његов импозантни бронзани споменик.

Извор: РТРС

РУСИЈА КУТУЗОВ ЕПАРХИЈА БАЧКА