Аустралија: Трећи човјек Ватикана, кардинал Џорџ Пел осуђен за сексуално злостављање двојице малољетника

Аустралијски кардинал је највише позиционирани званичник Ватикана којем се судило за сексуално злостављање.

Кардинал Џорџ Пел осуђен је на шест година затвора због сексуалног злостављања двојице дечака у Аустралији.

Пел је злостављао 13-годишње дечаке који су певали у црквеном хору у катедрали у Мелбурну 1996. године, а порота је пресуду изрекла прошле године.

Кардинал, 77, рекао је да је невин и да ће се жалити.

Судија је рекао да је Пел починио "ужасан сексуални злочин".

"Понашате се веома бахато", рекао је судија Питер Кид.

У децембру, порота је једногласно осудила Пела по оптужници за сексуално злостављање детета млађег од 16 година и по четири тачке оптужнице за непристојне радње над дететом млађим од 16 година.

Ова пресуда изазвала је потрес у Католичкој цркви, јер је Пел био један од најближих папиних саветника.

Пел ће имати право на условну казну након три године и осам месеци. Његова жалба ће бити разматрана у јуну.

Кардиналова жртва рекла је да је овакав исход суђења "није довољно утешио."

За шта је Пел оптужен?

Пел је био надбискуп у Мелбурну 1996. У том периоду је злостављао двојицу тринестогодишњака у просторијама катедрале после мисе, стоји у оптужници.

Након што им је рекао да су у направили прекршај зато што су пили вино за причешће, Пел је присилио момке на секс. Једног од дечака злостављао је поново 1997.

За пресуду се сазнало у фебруару, када су тужиоци подигли нове отпужнице против Пела.

Шта је судија рекао?

Судија Кид је рекао да су Пелови злочини били посебно безосећајни јер је имао огромну моћ.

"Били сте надбискуп катедрале Светог Патрика - ни мање ни више- и сексуално сте злостављали два члана хора у тој катедрали", рекао је он у Окружном суду у Викторији.

"Чак сте својим жртвама рекли да буду тихи јер су плакали."

Судија је рекао да је приликом одређивања казне узео у обзир Пелове године и здравље. Свака од пет оптужби предвиђала је максималну казну затвора у трајању од 10 година.

Судија Кид је додао да Пел не би требао да буде "жртвени јарац" за веће пропусте унутар Католичке цркве.

Извор: ББЦ вијести на српском

РИМОКАТОЛИЧКА ЦРКВА ВАТИКАН АУСТРАЛИЈА