Коло око цркве цара Душана у Призрену

Седам стотина малишана с Косова и Метохије окупило се у манастиру Светих Архангела код Призрена. Они су на Дечјој смотри фолклора „У сусрет Видовдану”, показали да брижљиво негују изворне српске игре и песме.

-Хвала Богу да смо сви заједно овде и да се радујемо нашој деци. Ми се трудимо да она, одакле год да долазе, буду домаћини овде у манастиру, да осете да је ово њихова кућа и да ће увек бити отворена за њих, по благослову наше епископа Теодосија, поручио је игуман манастира архимандрит Михаило.

Најбољима су уручене су дипломе и пехари, а у Архангелима су сликали и млади сликари, којима су се придружили сликари с Ликовне колоније Видовдан која се одржава у Грачаници.

Ђорђе Лакушић, председник Савеза аматера и директор КУД „Копаоник”, сматра да је упркос погоршаној безбедности и лошој атмосфери долазак оволиког броја деце у Призрен порука да је страх побеђен. -Ово је фестивал који је све квалитетнији и везан је за наше најважније манастире. У њима смо били протеклих година, па смо ове године одлучили да манифестацију трајно преселимо у Свете Архангеле, изјавио је Лакушић.

Целу манифестацију организују Савез аматера Косова и Метохије, Дом културе „Грачаница” и манастир Светих Архангела, а подржавају је Канцеларија за Косово и Метохију, Министарство културе Републике Србије и Општина Грачаница. На крају је неколико малишана заиграло коло око срушене цркве Светих Архангела коју је подигао српски цар Душан и у којој је био сахрањен.

Извор: политика.рс