ОДРЖАНО ТРЕЋЕ "ПОKРОВСKО ПЈЕСНИЧKО САБОРОВАЊЕ"

У Броду је јуче одржано Треће "Покровско пјесничко саборовање", у организацији Црквене општине Брод и Српског књижевног клуба "Вихор" из Дервенте, уз учешће пјесника из Републике Српске, БиХ, Србије и Црне Горе.

Саборовање је одржано у Светосавском дому, у порти Храма Покрова Пресвете Богородице у Броду, а претходно су учесници манифестације у Сијековцу посјетили Цркву Свете великомученице Огњене Марије, гђе су присуствовали помену за цивилне српске жртве страдале прије 30 година у злочину који су починиле хрватске војске и паравојне муслиманско–хрватске формације.

Испред спомен-крста, делегација клуба "Вихор", Завичајног удружења Срба "Kоријени" и представник Црквене општине Брод положили су цвијеће, те прислужили свијеће за невино страдале. Помен парастос служили су свештеници Жељко Теофиловић, Мирослав Живковић и Бранко Јокић.

Протојереј-ставрофор Жељко Теофиловић упознао је учеснике манифестације о страдању Срба и православних цркава на подручју општине Брод.

„Велика је част и радост наше црквене заједнице да по благослову преосвећеног владике Фотија можемо организовати овакву манифестацију, јер се тиме, у првом реду, даје значај духовном пјесничком ствваралаштву, које у овом „матерјалном времену“ није довољно заступљено“, констатовао је Теофиловић.

У предговору зборника Теофиловић је написао: „Са оваквом вјером и истинском тежњом, да се сачувају праве вриједности, настала је најприје идеја за одржавањем манифестације ”Покровског пјесничког саборовања”, а затим и реализација исте. Ово треће саборовање, а ако Бог да у будућности да их буде небројено, изњедрила је овај зборник који је пред вама, као свједока једног времена, а оставштину за будућа времена и покољења која у њима долазе. Свим учесницима који су оставили свој печат на њему у виду писане ријечи нека Господ благослови и Света мајка својим Покровом закрили и сачува“.

Након Сијековца, дружење је настављено у Светосавском дому, гдје је промовисан заједнички зборник, у који је уврштено 115 аутора из Републике Српске, Федерације БиХ, Србије, Црне Горе, Македоније, Бугарске, Грчке, Аустрије, Русије и Америке.

Манифестација је организована уз благослов Његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског Фотија. Зборник "Покровско пјесничко саборовање", приређивача Ненада Симића из Дервенте, објављен је у издању организатора манифестације.

„Промоцији заједничког зборника ове године  чинимо и на важан јубилеј овог града, 30 годишњице од ослобођења у последњем одбрамбено- отаџбинском рату, али и години када је љубав према Светој цркви и овом храму крунисана завршетком радова, односно иконописањем храма. Настављамо започето, односно реализујемо идеју да показујемо кроз саборност и издизање свих вриједности наше вјере православене и свих лијепих обичаја, традиције понашња Срба нашег краја и крајева у којима опстају“, рекао је на промоцији Симић.

Представник Српске читаонице "Лаза Kостић" и Завичајног удружења Срба "Kоријени" из Сомбора Борислав Аврамовић присуствовао је манифестацији.

„Са Српским књижевним клубом Вихор сарађујемо 13 година, што довољно говори о заједништву и међусобној подршци. Овакви догађаји су од велике важности. На нама је да чувамо ћирилицу, обичаје и културно насљеђе“, рекао је Аврамовић, те напоменуо да на том пољу уско сарађују са бројним удружењима из Српске.

Биљана Добриловић, пјесникиња из Добоја, каже да је ријеч о значајној минифестацији промоције пјесништва, која окупља све више учесника.

„Почели смо са 70-ак учесника, сада нас је више од стотину, то нас радује. Пјесништво је одраз онога што чувамо као традицију коју треба његовати. Кроз  пјесме чувамо и српство и традицију и све оно што као људи требамо оставити иза себе“, рекла је Добриловић.

Садржај зборника је обогаћен фотографијама са других пјесничких сусрета. Манифестацију је увеличао и наступ Kултурно-умјетничког друштва "Душко Трифуновић" из Брода, чији малишани од самог почетка манифестације учествују у програму.

Покровитељ манифестације је кабинет начелника општине Брод, а манифестацији је присуствовао шеф кабинета Вања Николић, који је учесницима пожелио добродошлицу у Броду, а организаторима честитао организацију, те пожелио успјех у даљњем раду и постојању.

Манифестацији је присуствовала делегација Савеза удружења Срба и Удружења српских књижевника из Словеније, те Европске академије наука и умјетности из Љубљане.

Извор: Посавске новости

КУЛТУРА КЊИГА БРОД ПОКРОВ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ