У МАРСЕЈУ ОБЕЛЕЖЕНО 85 ГОДИНА ОД ПОГИБИЈЕ Њ.В. КРАЉА АЛЕКСАНДРА I

Њ.К.В. Престолонаследник Александар и Принцеза Катарина и њихова кћерка Алисон боравили су данас у Марсеју поводом осамдесет пете годишњице од трагичне погибије Њ.В. Краља Александра I и Луја Бартуа, министра спољних послова Француске. Обележавању годишњице присуствовао је и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Њ.Е. г. Зоран Ђорђевић, Њ.Е. г-ђа Женевјев Дарјусек, државни секретар Министарства оружаних снага Француске, aмбасадорка Србије у Француској, Њ.Е. г-ђа Наташа Марић и делегација Удружења „Краљевина Србија“, које је под покровитељством Њ.К.В. Престолонаследника Александра.

Њ.К.В. Престолонаследник Александар положио је цвеће код спомен плоче на самом месту убиства Краља Александра и министра Бартуа, а потом је положио венац на њихов заједнички споменик.

Својим домаћинима и великом броју окупљених грађана Престолонаследник се обратио на француском језику између осталог истакавши: „Несталност света и идеолошке ћуди допринеле су да спомен на мог деду буде често занемарен. Но, подсетимо се: судбина је хтела да он буде најпре војник. И он је задуго био храбар војник. У политици, идући стопама свог оца Краља Петра I од Србије, био је одважан, одговоран и брижни шеф државе за све своје сународнике. Баш као и његов отац, Француску је видео као велико огледало, као узор ком треба тежити: управо ону Француску, како је ми и данас видимо, која је знала да универзалне вредности одабере за своју специфичност. Пријатељску и верну Француску, сестру у многим нашим несрећама. Са друге стране, мој деда је, као млад човек, желео да буде египтолог, али, био је принуђен да постане краљ-војник у служби мира: мира на Балкану, у Европи и у целом свету. Стога нам, даме и господо, предстоји, и једнима и другима, да више радимо на неговању сећања. Да бисмо показали право место које, у историји и међу људима добре воље припада људима какви су били Краљ Александар од Југославије и покојни министар Луј Барту! За испуњење тог задатка, биће довољно да најпре и стално јачамо пријатељство између наших двеју земаља, као и сарадњу у оквиру Међународне организације за франкофонију, где је моја земља недавно изабрана за придруженог члана. Уверен сам да ће млади људи у нашим двема земљама бити на висини овога задатка.“

Престолонаследника Александра је у Марсеју дочекао велики број Срба који живи у Француској, али и велики број Француских држављана који и даље негују пријатељство између наших двеју земаља и чувају сећање на убијеног Краља Александра I.

Престолонаследник Александар је присуствовао и помену у грчкој цркви "Дормитион" у Марсеју.

По повратку из Марсеја, Њ.К.В. Престолонаследник Александар положио је венац на гроб свог деде, Њ.В. Краља Александра I, у породичном маузолеју Цркве Светог Ђорђа на Опленцу.

Извор: royalfamily.org

ДАН СЈЕЋАЊА ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИК АЛЕКСАНДАР ФРАНЦУСКА СТРАДАЊЕ СРБА