Почеле 17. "Мајске музичке свечаности"

БИЈЕЉИНА, 10. МАЈА /СРНА/ - У Бијељини је синоћ отворен 17. хорски фестивал "Мајске музичке свечаности" који ће током четири дана окупити више од 1.000 хорских пјевача.

Фестивал, на којем ће учествовати 30 хорова из БиХ, Турске, Србије, Словеније и Хрватске, отворен је концертом дјечијег и мјешовитог хора Српског пјевачког друштва "Србадија".

Диригент хора "Србадија" Десанка Тракиловић рекла је да је на 17. фестивал посебно поносна, јер је ова манифестација, из године у годину, све боља и садржајнија.

"Ниједног момента нисмо заборавили духовну компоненту и црквено пјевање по којем је `Србадија`, као домаћин фестивала, препознатљива", рекла је Тракиловићева.

Диригент малог хора Јелена Милићевић Тракиловић рекла је да су приредили цјеловечерњи концерт мјешовитог камерног и дјечијег хора.

"За публику смо приредили и неколико изненађења, међу којима је нови репертоар", рекла је Милићевић Тракиловић.

Такмичења ће бити одржана у седам категорија - мјешовити хорови, мјешовити камерни хорови, црквени хорови, мушки хорови, женски хорови, дјечији хорови и фолклор. Биће одржано и такмичење соло пјевача.

У Центру за културу у петак од 20.30 часова биће одржан концерт пријатељства, а учесници су гостујући хорови из иностранства.

У суботу, 12. маја, планиран је цјелодневни програм који ће почети у 9.30 часова Светом архијерејском литургијом у Манастиру Светог Василија Острошког. У 12.00 часова почеће такмичење у категоријама дјечији, мушки, женски хорови и фолклор, а у 19.00 часова биће проглашени резултати првог такмичарског дана, а потом одржан концерт хорова побједника.

У недјељу, 13. маја, у 11.30 часова у храму Светог Великомученика Георгија почеће такмичење у категорији православна духовна музика, а у 13.30 часова у Центру за културу такмичење у категоријама мјешовити камерни и мјешовити хорови .

Истог дана од 14.00 часова у Музеју Семберија такмичиће се соло пјевачи.

У 19.00 часова у Центру за културу предвиђено је проглашење резултата другог такмичарског дана, а потом концерт хорова побједника, те затварање 17. хорског фестивала.

Фото: Предраг Лопандић