Брезовопољска

Парох:
Александар Јефтић, протонамјесник

О парохији

Брезовопољска парохија формирана је 1931. године. Брезовопољску парохију чине села Брезово Поље, Трњаци и Доња Буковица.

Парохијски храм

Храм Преображења Господњег у Брезовом Пољу

Једнобродни храм димензија 18 х 10 метара. Градња храма почела је у прољеће 1932. године. Када је храм требало да се гради, муслимански живаљ је био против градње у чаршији, али неколико српских трговаца је успјело да издејствује да се прави храм гдје је и данас, те су храм саградили за 18 мјесеци. Након завршене градње 1933. године храм је освештао 12. октобра исте године епископ зворничко-тузлански Нектарије Круљ. Године 1934. освештано је звоно за храм, које је даровао краљ Александар Карађорђевић. Ово звоно нестало је 1941. године, када су усташе запалиле храм.

Током Другог свјетског рата, тачније 08. децембра 1941. године, храм су запалиле усташе из Кораја под вођством Буре Бегића, а по наговору Милана Боснера, по занимању ковача, из Брезовог Поља. Од првобитног храма остали су само зидови. Након рата приступило се 1945. године обнови храма, а на Михољдан 1946. године храм је освештао архијерејски намјесник брчански Рајко Софреновић. Изградња звоника и обнова фасаде храма завршена је тек 1970. године. Обновљени храм освештао је архијерејски намјесник брчански Милан Дојчиновић у недјељу пред празник Рођења Пресвете Богородице 1970. године. Од 1980. до 1982. године рађена је поновна адаптација храма. На Михољдан 1982. године обновљени храм освештао је епископ зворничко-тузлански г. Василије.

Иконостас је израдио Тешо Лазаревић из Драгаљевца 1948. године. Иконе на иконостасу урађене су у Свештеничкој задрузи у Београду 50-их година XX вијека. Храм је живописао Драган Бјелогрлић из Новог Сада 1985. године.

У храму се од старих богослужбених књига чувају и још користе: Србљак из 1861. године; Апостол штампан у Сарајеву 1861. године; Јеванђелистар штампан у Москви 1789. године. На овој парохији је прије Другог свјетског рата био активан богомољачки покрет. У Ражљеву је 1932. године основано Братство Православне народне хришћанске заједнице „Светог Димитрија“, а 1939. године Братство „Светог Стефана Дечанског“ у селу Слијепчевићи, а која су у то вријеме припадала истој парохији брезовопољској. Исте 1939. године основано је братство у Трњацима, које слави недјељу по Малој Госпојини. Братства су имала своје домове који су били мјесто састајања и молитве, а све домове су 1952. године национализовале комунистичке власти.

Матичне књиге

Све парохијске матичне књиге до Другог свјетског рата су нестале, као и сав архив. Данас се чувају парохијске матичне књиге од 1941. године, захваљујући свештенику Милану Дојчиновићу, који је сакупио податке из времена Другог свјетског рата и накнадно их уписао.