Филијални храм - ЛИПА

Храм Светог Јована Владимира у засеоку Липа

Храм је димензија 7х4 метра. Градња храма почела је 2000. године према пројекту Слађане Нарић из Глоговице. Темеље је освештао 4. јула 2000. године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Градња је завршена 2002. године, а храм је 9. јуна исте године освештао надлежни архијереј г. Василије.

Храм се налази на коти Глог, на граници између Добоја, Дервенте, Брода, Модриче и Вукосавља. Спомен - храм је подигнут на мјесту гдје се током Одбрамбено-отаџбинског рата, у љето 1992. године, око Спасовдана, водила пресудна битка између Српске војске - Војске Републике Српске Крајине и Републике Српске с једне стране и Хрватске војске с друге стране. Овом одлучујућом битком и побједом Српске војске спашени су Вучијак и вјековна огњишта Српског народа Вучијака и околних крајева.

Сваке године у недјељу пред Спасовдан одржава се молитвени сабор као знак сјећања на све пострадале. Због своје важности мјесто је проглашено за светиште Епархије зворничко-тузланске.