Шпионичка

моб: +387 65 192 718

Парох:
Радован Ненић, јереј

Свештеници који су раније службовали:

- Спасоја Радовановић (до 2018.)
- Синиша Пајкановић    (до 2023.)

О парохији

Парохију Шпионичку чине Сребреник и села: Шпионица, Доње Срнице, Равнуше,Тиња,Потпећ,Јасеница и Драгуња.

Парохијски храм

Храм Успења Пресвете Богородице у Шпионици

Градња храма, димезија 19х10 метара, почела је 1900. године. Храм је освештао митрополит Иларион Радонић 1914. године. Према свједочењу Нике Михајловића храм су градили мјештани Шпионице и Срница.

Храм је скрнављен од безбожника након Другог свјетског рата. У храму су затварали свиње. На храму су санирана настала оштећења. Године 1967. обновљена је фасада на храму. Кровни покривач је замијењен бакарним 1988. године.

У рату од 1992. до 1995. на храму су полупани прозори и исписани разни антисрпски графити и поруке пуне мржње.

Фасада на јужној страни храма и на двије куполе обновљена је 2009/10. године.

Током обнове 20014/15. године постављена је нова столарија на звонику и обновљена је фасада на западном дијелу храма.

Иконостас од липовог дрвета израдио је Александар Нинковић из Модриче. Иконе на иконостасу живописала је Нина Петковић из Модриче.

У храму се чува крст који је припадао свештеномученику Јовану Књажеву.

На овој парохији у току 2017 године подигнута је капела на гробљу у селу Срнице, која је посвећена Вазнесењу Господњем. Капела је димензија 4x3 метра,а освећена је од стране тадашњег Епископа зворничко-тузланског г. Хризостома.