МАНАСТИР РОЖАЊ

Контакт:
Tел: +387 55 664 118

О манастиру

Манастирски храм посвећен је Светом пророку Јеремији, а изграђен је на мјесту гдје је некада постојао манастир из XIII вијека. Предање говори да је овај манастир грађен у исто вријеме када и манастир Ловница код Шековића. Године 1981. вршена су археолошка истраживања и у поду порушене цркве пронађена је гробница са посмртним остацима (костима) тројице монаха из непознатог периода. Кости ових монаха чувају се у храму Рођења Пресвете Богородице у Прибоју. Претпоставља се да је манастир касније био метох манастира Тавне и да су га Турци порушили у XVI вијеку. Обнову манастира воде свештеници Зоран С. Илић и Зоран Р. Илић родом из села Рожња на Мајевици. Манастир је удаљен 13 километара од Прибоја, односно од магистралног пута Тузла - Бијељина.

Градња данашњег храма, димензија 9х7 метара, почела је 2008. године. Темеље храма освештао је по благослову епископа зворничко-тузланског протојереј-ставрофор Цвико Мојић, 14. маја 2009. године. Храм је саграђен од ситне цигле и камена, покривен је лимом. Има звоник и два звона.
Храм живопише Живорад Илић из Лознице. Иконостас од јеловог дрвета израдио је Мирослав Мићановић из Бољанића. Иконе је осликао акдемски сликар Миладин Лукић из Бијељине.