Оловска

Сједиште пароха - администратора:
Манастир Пјеновац
Адреса пароха-администратора:
Манастир Пјеновац, 71360 Хан Пијесак
Контакт:
моб: +387 65 374-937
Парох-администратор:
Николај (Јовић), архимандрит
(Видјети под манастир Пјеновац.)

О парохији
Оловску парохију чини Олово са околним селима.

Парохијски храм
Храм Сабора српских просветитеља и учитеља у Олову. Темеље храма освештао је, по благослову епископа зворничко-тузланског Нектарија Круља, прото Михаило Савић, парох кладањски. Храм је освештао епископ зворничко-тузлански Нектарије Круљ 12. септембра 1940. године. У Другом свјетском рату храм су девастирале локалне усташе и од њега направиле шталу. Након рата храм је само дјелимично обновљен и створени су услови за богослужења. Године 1974. извршено је препокривање храма. Током Одбрамбено-отаџбинског рата (1992-1995) храм је тешко оштећен. Обнова храма почела је 2003. године. Том приликом постављена је столарија на храму. Живописане су само фреске четири јеванђелиста у пандатифима куполе. Нема података ко је живописао фреске. Иконостас је донесен из храма Покрова Пресвете Богородице у Локању.