Угодновичко - очаушка

Сједиште пароха:
Очауш

Адреса пароха:
Очауш 238, 74278 Угодновић (Очауш)

Контакт:
моб: +387 65 299 597
тел:  +387 53 486-476;
е-mail:  radomirpetkovic90@gmail.com

Парох:
Радомир Петковић, јереј

O парохији

Угодновичко-очаушка парохија основана је 1986. године, а чине је села: Очауш, Угодновић, Криваја, Узвинска, Гелићи и Горње Бијело Бучје.

На парохији сваке године одржавају се: црквено-народни сабор на дан храмовне славе (недјеља по Светом великомученику Прокопију), те пољске молитве у селима: Очауш (Спасовдан), Угодновић (четвртак по Спасовдану), Криваја (Свети цар Константин и царица Јелена), Узвинска (Спасовдан), Гелићи (духовски понедјељак) и Бијело Бучје (у младу недјељу по Спасовдану).

До 2020. службовао јереј Ненад Јеремић.

Парохијски храм

Храм Светог великомученика Прокопија у Очаушу

Храм је димензија 12x6 метара. Градња храма почела је 1990. године. Темеље храма освештао је надлежни архијереј г. Василије 05. августа 1990. године. Исти епископ освештао је храм 20. јула 2003. године.

Иконостас од храстовине израдио је Живорад Вуковић из Средње Шњеготине, општина Челинац. Иконе на иконостасу живописао је Душан Ђукарић, родом из Очауша, а тренутно настањен у Београду. Храм живопише од 2004. године Душан Ђукарић.