Теслић - Храм Пресвете Тројице

Ђакон:
Александар Митровић

О парохији

Парохију 1. при Храму Пресвете Тројице чине: трг у Теслићу, стамбене зграде и приватне куће између улице Светог Саве и Дестилацијског комплекса и пута ка пијаци завршно са улицом после средњошколског центра и укључујући зграду Општине Теслић, стамбена зграда у улици Првог крајишког корпуса (преко пута спортског центра) и лијева страна пута до ријеке Усоре идући од моста према раскрсници на Маргити. У састав парохије улазе и села: Јасенова, Брезна, дио насеља Горњи Теслић, дио Ђулића - лијевом страном пута у правцу Теслић - Прибинић, од Јовичића пута до трговине Васић прекопута насеља Крушковице.

Парохијски храм

Спомен храм Пресвете Тројице у Теслићу

Градња храма почела је 1997. године. Димензије храма су 31х25 метара. Темеље је освештао 1997. године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Храм је завршен 2010. године.

Иконостас од бијелог мермера израдио је Јован Чоловић из Аранђеловца, а дрвене елементе од ораховине урадио је Војислав Булатовић из Крагујевца. Иконе на иконостасу у мозаику урадио је Ђуро Радловић из Београда. Храм су живописали од 2007. до 2010. године Дарко Живковић из Крагујевца, Ђорђе Ђорђевић из Инђије и Милош Максимовић из Србиња.

Храм је освештао епископ зворничко-тузлански г. Василије уз саслужење: митрополита митилинског Јакова и епископа: сремског Василија, бањалучког Јефрема, банатског Никанора, врањског Пахомија и моравичког Антонија 26. септембра 2010. године. Кумови храму били су браћа Драженко, Далибор и Бранко Николић из Теслића.