Прибинићка

Парох:
Драган Марковић, протонамјесник

О парохији

Прибинићку парохију чини село Прибинић са свим његовим засеоцима. Ово је једна од најстаријих и најславнијих парохија Теслићког краја и шире.

Парохијски храм

Храм Светих цара Константина и царице Јелене у Прибинићу.

Храм је димензија 18х8 метара. Градња храма почела је 1899. године. Земљиште на којем је подигнут храм откупљено је од Сава Пјанића из Тешња. Цркву су зидали маглајски мајстори под вођством неимара Симе Илића из Мале Буковице. Радови на храму завршени су 1900. године. Храм је освештао 27. октобра 1900. године митрополит дабробосански Николај Мандић. Кум храма био је Теодор (Тошо) Бабић из Прибинића.

У Првом свјетском рату храм није рушен, али су га скрнавили 1915. године аустроугарски војници.

Током Другог свјетског рата Черкези који су били у редовима њемачког Вермахта оскрнавили су храм. Памти се један чудесни догађај који је повезан са овим збивањима. Черкези су на Божић 1943. или 1944. затворили коње у храм, а онда је одједном зазвонило звоно само од себе. Уплашени пљачкаши су се разбјежали.

Генерална обнова храма извршена је 1975/76. године. Чином обновљења храм је освештао 18. јула 1976. године протосинђел Василије Качавенда, архијерејски замјеник.

На основу истраживања Данке Дамјановић из Музеја за савремену умјетност у Бањој Луци првобитне иконе на иконостасу живописао је бањалучки сликар Шпиро Боцарић. Године 1976. замијењено је 11 старих икона које су биле у горња два реда на иконостасу. Нове иконе које су постављене умјесто дотадашњих живописао је Мирко Жеравић, свештеник из Моровића. Тада нису замијењене старе престоне иконе, а њих је живописао Мирко Петровић из Тешња. Нема података када су престоне иконе живописане. Стил је мјешавина барока и наивног реализма.

Храм је живописао 1990/91. године Димитрије Риђички из Новог Сада.

Предање памти да су прије градње садашњег храма „свештеници под чадорима“ вршили службу Божију. Старија богомоља налазила се код извора Царевица. Још је 1857. године свештеник Коста Душанић добио ферман од султана Абдул Меџида за градњу цркве у Прибинићу.