МАНАСТИР КАРНО

Контакт:
Тел: +387 56 488-350

О манастиру

На мјесту данашњег храма, према предању, налазио се манастир из немањићког периода. Претпоставља се да је то била задужбина краља Драгутина. Сматра се да је манастир страдао највјероватније доласком Османлија у ове крајеве.
Градња данашњег храма Покрова Пресвете Богородице почела је 1893. године, а завршена је 1896. године. Освештао га је митрополит Николај Мандић. Сазидан је од камена и прекривен лимом. Храму је дозидан звоник 1925. године, а звоно је даровао краљ Александар Карађорђевић. Зидари су били чувени осаћански неимари, које је и књаз Милош Обреновић позивао да граде по ослобођеној Србији. Овај храм је током своје историје неколико пута страдао и обнављан. У току Другог свјетског рата и након њега храм је тешко оштећен и девастиран. Руинирани храм обновио је 1956. године прото Тихомир Митровић, парох прибојевићки. Храм је тешко оштећен у великом невремену 1973. године. Храм је обављен  тек 1979. године. У рату 1992-1995. године храм је опљачкан, скинут је кров са храма, а потом је запаљен. Све су то учинили муслимани из Сребренице и околних мјеста. Након окончања ратних сукоба храм је 1996. године толико обновљен да се у њему може богослужити. На стогодишњицу освећења храма (2011) епископ зворничко-тузлански г. Василије васпоставио је манастир Покрова Пресвете Богородице у Карну. Доласком јеромонаха Луке Бабића у овај манастир 2011. године почиње de facto обнова манастира. За кратко вријеме подигао је мали конак за његов смјештај. Темеље новог великог манастирског конака освештао је епископ зворничко тузлански г. Хризостом 13. октобра 2013. године. Током 2014/15. године траје градња овог конака у склопу којег гради се и капела Светог владике Николаја жичког и охридског.

МЕТОХ МАНАСТИРА - МАНАСТИР ТОПЛИЦА