МАНАСТИР ДОЊА БИШЊА

Контакт:
Моб: +387 65 920-028

О манастиру

Манастир је посвећен Покрову Пресвете Богородице и подигнут је у мјесту Доња Бишња, 5 километара од Дервенте, идући према Календеровцима.

Ктитор манастира је г. Ратко Ђекић, родом из Доње Бишње, а живи у Сједињеним америчким државама у Сан Дијегу. Он је на свом имању, које је претходно поклонио Цркви, по благослову епископа г. Василија, 2002. године почео подизање манастира. Градња је трајала до 2005. године, а већ 04. фебруара 2006. године у манастир је пристигло и братство.

Чин освећења манастира извршио је епископ зворничко-тузлански г. Василије 18. јуна 2006. године, уз саслужење епископа западно-америчког Максима (Васиљевића), неколико десетина свештеника и уз присуство неколико хиљада вјерника из свих крајева Републике Српске и иностранства.

Манастирски храм живописао је од 2010/11. године иконописац Данијел Билић са Брањева код Зворника са својим помоћницима. Средином 2012. године почела је градња малог параклиса смјештеног сјевероисточно од манастирске цркве, чији задужбинар је Благоје Симић из Дервенте.