МАНАСТИР СВЕТЕ ПЕТКЕ - ПЕТ ЈЕЗЕРА

Ул. Мученика Романових бб, Насеље „Пет језера“, 76300 Бијељина

Контакт: +387 55 251-380

О манастиру

Освећење земљишта за новоподигнути манастир обављено је 2003. године.

Радови на изградњи почели су 2005. године.

Манастирском портом доминира петокуполни храм са криптом. У крипти је „доња црква“ посвећена Светом Сергију Радоњешком. У њој се налази честица његових чудотворних моштију. Саборни манастирски храм посвећен је Преподобној мајци Параскеви – Светој Петки.

Поред храма налазе се конаци. Велики и велелепни конак је завршен, али још није потпуно опремљен. У великом конаку налази се капела посвећена Светом Нектарију Егинском са честицом његових светих моштију.

Од светиња у манастиру посебно мјесто заузимају и мошти свештеномученика Јована Књажева, које ће бити положене у већ спремљени кивот у „Доњој цркви“. Наиме, овај мученик и страдалник за вјеру Христову, пострадао 1941. године од хрватских усташа у Зовику, својим животом и мучеништвом, на посебан начин изображава везу руског и српског народа.

Све грађевинске радове на изградњи манастирског комплекса изводило је грађевинско предузећи ПГП „Перић“ из Бијељине. Уређење манастирске порте извршило је предузеће „Бијељина-путеви“ из Бијељине према пројекту архитеката Завода за изградњу и просторно планирање Бијељине на челу са директором Цвијетином Симићем. Уређење простора око језера урадило је предузеће „Хигра“ из Бијељине на челу са власником предузећа Драганом Сарићем.

Поред храма са куполама у руском стилу пажњу привлачи и рад професора вајара Рајка Блажића, који је уредио три улазна портала, стубове у храму и темељ око храма. Радио је са каменом смјесом са неколико гранулација. Ово је уједно материјал који се први пут користи негдје на православним храмовима, а патент је самог професора Блажића.

Горњу цркву живописали су: Дарко Живковић из Баточине, Ђорђе Ђорђић из Инђије и Милош Максимовић из Новог Сада. Доњу цркву живописали су Драган Живковић из Баточине, Радош Васић из Смедерева и Бојан Живић и Београда. Иконостас, тронове и часне трпезе за „горњу цркву“ и капелу урадили су Милорад Јовановић и Слободан Марунић из Земун Поља од храстовог дрвета, а иконе су израђене у иконописачкој радионици „Петар Билић“ из Београда. Мозаике на фасади и на порталима храма израдио је професор Ђуро Радловић из Београда.