Толишка

Парох:
Слађан Савић, протонамјесник

О парохији

Толишку парохију чине села: Горња Толиса, Горња Зелиња, Горње Кречане и Горњи Ријечани.

Парохијски храм

Храм Светих апостола Петра и Павла у Горњој Толиси

Градња храма почела је 1929. године према пројекту Јеврејина Марка Прајса, а исте године су освештани и темељи храма. Нема података ко је освештао темеље.

Храм је троносао 1934. године епископ зворничко-тузлански Нектарије Круљ.

Током Другог свјетског рата храм је претрпио мања оштећења. Обнављан је неколико пута током своје историје.

Посљедња обнова храма извршена је 2010. године. Након обнове освештао га је епископ зворничко-тузлански г. Василије, 25. јула 2010. године.

Нови иконостас од липовог дрвета израдио је Александар Нинковић из Модриче. Иконе на новом иконостасу живописала је Нина Петковић из Модриче. Иконе са старог иконостаса чувају се у просторијама Црквене општине Толиса. Храм живопише Теодор Кесић из Београда од 25. јула 2015. године.

Према предању које се сачувало до данас, у селу је постојала црква брвнара о којој за сада нема више података.

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се од 1856. године.

Недостају књиге за период од 1940. до 1955. године.