Слатинска прва

Парох:
Дражен Стевановић, јереј

О парохији
Слатинску прву парохију чине села: Горња Слатина, Гајеви и Средња Слатина.

Парохијски храм
Храм Светога Саве у Горњој Слатини. Једнобродни је храм димензија 20x8 метара. Градња храма почела је 1965. године према пројекту ,,Пројектне градње“ из Брчког. Темеље је освештао, по благослову епископа зворничко-тузланског Лонгина Томића, протојереј Душан Поповић из Милошевца 12. септембра 1965. године. Након завршетка радова храм је освештао епископ зворничко-тузлански Лонгин Томић 08. августа 1971. године.
Иконостас од храстовине у дуборезу израдио је Милић Урошевић из Београда. Храм је живописао 1984. и 1985. године протођакон Марко Илић из Београда са двоје сарадника - Горанком Ковачевић и Миланом Косановићем.

Матичне књиге
На основу исказа Љубомира Недића, дугогодишњег одборника и предсједника Црквене општине у Горњој Слатини, једна матична књига парохије Слатинске из 1787. године (вјероватно Домовник) уступљена је непознатом лицу које је исту однијело у Бања Луку 1969. године. Разлози за одношење ове књиге нису познати. Те године снажан земљотрес погодио је  град Бања Луку и од тада се овој драгоцјеној књизи губи сваки траг. Остале сачуване парохијске матичне књиге воде се од 1893. године.