Скугрићка

Парох:
Војко Стевановић, протојереј-ставрофор

О парохији

Скугрићку парохију чине села: Скугрић, Горњи Кладари и Борово Поље.

Парохијски храм

Храм Рођења Пресвете Богородице у Скугрићу

Градња храма почела је 1937. године, а темељи су освештани 3. октобра исте године. Храм је подигнут по угледу на храм у Босанској Бијелој. У записнику са сједнице Црквене општине од 11. јула 1937. године записано је „Црква има бити дужа за 4 метра, шира за 2 метра и виша за 1 метар и торањ 3 метра виши“. Храм је зидао Мика Милинковић из Сребренице.

Храм је освештао епископ зворничко-тузлански Нектарије Круљ 1940. године.

Кум храма био је Јово Васић из Скугрића.

Иконостас од храстовине израђен је у барокном стилу. Израдили су га мајстори из мјеста Гуња код Брчког.

Иконе на иконостасу у барокном стилу живописао је Н. Малискин 1940. године.

Током Другог свјетског рата храм је оштећен гранатом, а након рата је саниран.

У Одбрамбено-отаџбинском рату (1992-1995) приликом пада гранате у непосредној близини храм је оштећен. Оштећења су санирана приликом обнове спољашњости храма.

Зуб времена је учинио своје, те се 2005. године приступило генералној обнови храма.

Прво је обновљена спољашњост храма, а обнова ентеријера услиједила је 2010. године.

Године 2010. иконостас је обновио (рестаурирао) мајстор дуборезац Александар Нинковић из Модриче.

Живопис у храму радили су од 2011. до 2013. године: Данијел Билић, Велибор Билић, Ненад Глишић и Дејан Дувњак, сви из Брањева код Зворника.

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се од 1896. године.

Након Другод свјетског рата комунистичке државне власти одузеле су књиге за период од 1946. до 1956. године. Ове књиге никада нису враћене, а нема их ни у Матичном уреду у Модричи.