МАНАСТИР КНЕЖИНА

+387 66 724-465
јеромонах Владимир

О манастиру

Епископ зворничко-тузлански г. Василије је својом одлуком Е.бр. 146 од 08. априла 1989. године одлучио, а Свети архијерски синод Српске православне Цркве својом одлуком Син. бр. 1032 од 13. априла 1989. године потврдио да дотадашњи парохијски храм Кнежинске парохије Светих цара Константина и царице Јелене прогласи храмом манастира Пресвете Богородице у Кнежини - метоха манастира Хиландара.

Поводом обиљежавања 600 година од Косовске битке 13. августа 1989. године одржан је у Кнежини велики народни сабор и свечано проглашено отварање новог манастира Пресвете Богородице. Том приликом свету литургију служили су епископи: будимски Данило, далматински Николај, сремски Василије и зворничко-тузлански Василије уз саслужење великог броја свештеника и ђакона Епархије зворничко-тузланске и других епархија Српске православне Цркве. Литургији и прослави присуствовало је око 100 000 вјерника, што је незапамћено у историји ових романијских крајева. Гости су били представници римокатоличке цркве и исламске вјерске заједнице. Посебно треба истаћи да је том приликом са Косова и Метохије дошло 100 аутобуса са вјерницима. Том приликом у манастир су донесене честице моштију Светог цара Лазара и копија иконе Тројеручица која је трајно остала да се чува у храму као знак сјећања на овај велики дан. Градња постојећег манастирског храма почела је 1962. године, а завршена 1963. године. Храм је освештао епископ зворничко-тузлански Лонгин Томић 1963. године. Овај храм је подигнут на мјесту дрвеног храма који је подигнут 1922. године, који је у Другом свјетском рату оштећен, али је након рата народ обновио храм и у њему се служило до 1962. године, када је кренула изградња данашњег храма. Иконостас од храстовог и чамовог дрвета, израдио је Предраг Максимовић.
Први монах овог манастира је игуман Николај (Гојковић) којег је епископ зворничко-тузлански г. Хризостом поставио за игумана ове свете обитељи на архијерејској литургији 14. августа 2014. године.