Филијални храм - СКИПОВАЦ

Храм Покрова Пресвете Богородице у Скиповцу

Храм је димензија 16х7 метара. Градња постојећег храма почела је 1974. године. Храм је освештао по благослову епископа зворничко-тузланског Лонгина Томића протосинђел Василије Качавенда 19. октобра 1975. године.

Током Одбрамбено-отаџбинског рата (1992-1995) храм је девастиран. Генерално је обновљен 2007. године, а освештао га је чином обновљења 02. септембра 2007. године епископ зворничко-тузлански г. Василије.

Нови иконостас израдио је Миладин Цвијановић. Иконе на иконостасу живописао је Јово Гујић из Модриче.

Првобитно богослужбено мјесто у Скиповцу било је у старој српској школи. На спрату је била школа, а у приземљу богослужбени простор. Овај објекат је подигнут у вријеме протојереја Петра Софренића, пароха у Грачаници (1868-1919). У овом објекту је школа била до 1875. године када је измјештена. Након што су донијели одлуку да граде нови храм мјештани су затражили дозволу од турских власти. Чекајући дуго времена на одговор власти мјештани су приступили градњи храма предходно припремивши потребан материјал. Када су Турци сазнали за градњу одмах су позвали предсједника црквеног одбора Ристу Топаловића да дође у Грачаницу. Ушавши на кољенима пред пашу Ристо је затражио одобрење за градњу и издејствовао је пашин пристанак да се граде нови храм и школа. Данас нема података ко је освештао овај храм. Године 1928. подигнут је дрвени звоник и на њега постављено звоно. Овај храм је потрајао све до 1974. године када је због дотрајалости порушен, а на његовим темељима подигнут је постојећи храм.

Ово био парохијски храм Скиповачке парохије, која је укинута одуком епископа зворничко-тузланског г. Хризостома е.бр. 2793 од 18. септембра 2015. године.