Великобуковичка прва

Парох:
Раденко П. Тодоровић, протојереј-ставрофор

О парохији

Великобуковичку прву парохију чине насеља: Лужани, Трњачани, Брђани, Аеродрум, Орашац, Ристића Гај, Трново 1 и 2 у Которском и дио Руданке.

Парохијски храм

Храм Светих апостола Петра и Павла у Великобуковичким Лужанима

Храм је димензија 15х7 метара. Градња храма почела је 1991. године према пројекту архитекте Живојина Митровића из Пројектног бироа „Семберија-пројект“ из Бијељине.

Темеље храма освештао је 28. септембра 1991. године епископ зворничко-тузлански г. Василије.

Храм је завршен 1995. године, а освештао га је 16. јула исте године надлежни архијереј г. Василије.

Земљиште, површине 2000 m², на којем је саграђен храм даровала су браћа Раде и Ђорђо Давидовић из Лужана.

Храм су живописали Вук Лукић из Београда и Синиша Дамјановић из Укрине од августа 2007. до маја 2008. године. Иконостас од ораховине израђен је у предузећу „Развитак“ из Добоја. Иконе на иконостасу живописао је Александар Васиљевић из Добоја.

У храму се налазе честице моштију: Светог Јована Шангајског, Свете Петке Параскеве, Светих ајудских мученика (из Румунске православне Цркве) и Светог Петра Коришког.

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се: а) рођених и крштених од 1955. године; б) вјенчаних од 1955. године и в) умрлих од 1910. године.