Осињска прва

Парох:
Бранислав Пејчић, јереј

О парохији
Осињску прву парохију чине село Осиња (без југоистичног дијела) и село Горњи Церани.
Парохијски храм
Храм Светог великомученика Пантелејмона у Осињи. Храм је димензија 14,5х6,5 метара. Градња је завршена 1964. године, а исте године храм је освештао епископ зворничко-тузлански Лонгин Томић. Око изградње храма старао се игуман Софроније Ракетић, администратор парохије. Храм је први пут генерално обновљен у вријеме пароха Милоша Субића. Након завршене обнове храм је освештао чином обновљења 09. августа 1988. године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Том приликом кум храма био је Живко Станковић из Осиње. Друга генерална обнова почела је у мају 2012. године и још траје.
Предање памти цркву брвнару из турског времена, која је била подигнута на земљишту фамилије Новић, на мјесту данашњег храма.

Матичне књиге
Све старе матичне књиге су уништене у Другом свјетском рату, или су их одузеле комунистичке власти. Поново се уредно воде од 1956. године.

Филијални храмови