Дервента - Храм Преображења Господњег -

Причислен свештеник:
протојереј Зоран Станић

О парохији

Дервентску 1. парохију при Храму Преображења Господњег у Новом Насељу чине области: Луг (десном страном магистралног пута из правца Прњавора) Ново Насеље, Омерагићи, Нови Лужани и Сајмиште, у којој се налазе улице: Српске војске, 16. крајишке бригаде, 19. априла, Иве Андрића, Спортска, Триве Вујића, Танаска Рајића, Рибарска, Стевана Синђелића, Меше Селимовића, Милоша Црњанског, Николе Пашића, Војводе Степе, Прњаворска, Укринска, Доситеја Обрадовића, Видовданска, Васе Пелагића, Бранка Ћопића, Косовке дјевојке, Филипа Вишњића, Бранислава Нушића, Бранка Радичевића, Прњаворска и Книнска.

Парохијски храм

Храм Преображења Господњег
(у изградњи)

Градња храма димензија 22,6х12,4 m почела је у августу 2015. године. Темеље је освештао епископ зворничко-тузлански г. Хризостом 22. новембра 2015. године. Кум темеља био је Стојан Николић родом из Агића, а настањен у Дервентском Лугу. Крст је на храму подигнут 24.09.2016. г. Кум приликом подизања крста је био Никола Лукић из Дервенте.