Вишћанска

Парох:
Дарко Вукомановић, протонамјесник

О парохији

Вишћанску парохију чине села: Винска, Унка, Доња и Горња Врела, Грк, Доњи и Горњи Клакари, Велика и Мала Брусница.

Парохијски храм

Храм Рођења Пресвете Богородице у Винској

Храм је димензија 15,2x8,8 метара. Градња је почела 1929. године, а у јесен исте године темеље је освештао епископ бањалучки Василије Поповић. Пројекат је урађен и издат у Београду 1929. године (пронађен је и сачуван дио пројектне документације). Градња је завршена 1936. године, када је храм освештао епископ зворничко-тузлански Нектарије Круљ, а кумовао је знаменити трговац Косто Пантић из Мале Бруснице.

Храм је у Другом свјетском рату оскрнавила њемачка војска. Био је претворен у војни магацин. Након Другог свјетског рата (1948) храм је обновљен.

Током Одбрамбено-отаџбинског рата храм је 1992. године запаљен и оштећен од регуларне војске Републике Хрватске. Дјелимично је обновљен 1993. године. Од 2008. до 2016. године храм је генерално обновљен. Обновљени храм осветио је надлежни Епископ Господин Хризостом 6. новембра 2016. године.
Иконостас од липовог дрвета израђен је у предузећу „Станил МД“, чији је власник Горан Илић из Модриче, а иконе је живописала Нина Јанковић из Модриче.

Народно предање памти храм који се налазио на гробљу у Винској. Међутим, нема других материјалних података о том храму. Опет по предању овај храм служио је као парохијски храм све до 1936. године, када је саграђен данашњи храм.

Дана 07. априла 2020. освештан објекат за паљење свијећа.

Матичне књиге
Старе парохијске матичне књиге запаљене су у рату 1992. године. Нове се воде од 1993. године.