Вишћанска

Парох:
Дарко Вукомановић, јереј

О парохији
Вишћанску парохију чине села: Винска, Унка, Доња и Горња Врела, Грк, Доњи и Горњи Клакари, Велика и Мала Брусница.

Парохијски храм
Храм Рођења Пресвете Богородице у Винској. Храм је димензија 15,2x8,8 метара. Градња је почела 1929. године, а у јесен исте године темеље је освештао епископ бањалучки Василије Поповић. Пројекат је урађен и издат у Београду 1929. године (пронађен је и сачуван дио пројектне документације). Градња је завршена 1936. године, када је храм освештао епископ зворничко-тузлански Нектарије Круљ, а кумовао је знаменити трговац Косто Пантић из Мале Бруснице.
Храм је у Другом свјетском рату оскрнавила њемачка војска. Био је претворен у војни магацин. Након Другог свјетског рата (1948) храм је обновљен. Током Одбрамбено-отаџбинског рата храм је 1992. године запаљен и оштећен од регуларне војске Р. Хрватске. Дјелимично је обновљен 1993. године. Од 2008. до 2010. године храм је генерално обновљен. Иконостас од липовог дрвета израђен је у предузећу „Станил МД“, чији је власник Горан Илић из Модриче, а иконе је живописала Нина Јанковић из Модриче.
Народно предање памти храм који се налазио на гробљу у Винској. Међутим, нема других материјалних података о том храму. Опет по предању овај храм служио је као парохијски храм све до 1936. године, када је саграђен данашњи храм.

Матичне књиге
Старе парохијске матичне књиге запаљене су у рату 1992. године. Нове се воде од 1993. године.