Човићпољско - доњожабарска

Парох:
Бошко Максимовић, јереј

О парохији

Човићпољско-доњожабарску парохију чине села Човић Поље и Доњи Жабар, а придодата је Орашка парохија у Орашју, с тим што је од предратне парохије Орашке парохији Човићпољско-доњожабарској придодат само град Орашје без околних села.
Након посљедњег рата (1992-1995) у Орашју је остало само 11 православних Срба.

Парохијски храм

Храм Покрова Пресвете Богородице у Доњем Жабару

Храм је димензија 20х10,2 метра. Градња храма почела је 1997. године према пројекту архитекте Живојина Митриновића из Бијељине, а темеље је освештао 09. августа исте године епископ зворничко-тузлански г. Василије.

Након завршене градње храм је освештао 18. септембра 2004. године надлежни архијереј г. Василије.

Иконостас од храстовине израдио је Борисав Поповић из Крагујевца, а иконе на иконостасу живописао је Горан Пешић из Чачка. Храм је живописао Горан Пешић од 2005. до 2007. године, користећи се секо-техником у византијском стилу.

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се и то: рођених и крштених од 1896. године, вјенчаних од 1894. године, а умрлих од 1896. године.