Поребричка

моб: +387 66 470-767

Парох:
Александар Танацковић, јереј

Свештеници који су раније службовали на овој парохији:

1. Никола Лукић (2008-2021)

О парохији

Поребричку парохију чине села: Поребрице, Блажевац и Аврамовина.

Парохијски храм

Храм Преподобне мати Параскеве – Свете Петке у Поребрицама

Храм је димензија 15х8,5 метара. Градња храма почела је 1936. године. Пројекат је израдио Ристо Милетић из Тузле. Градња храма завршена је 1938. године, а храм је освештао 02. октобра исте године епископ зворничко-тузлански Нектарије Круљ.

Постоје записи у љетопису храма да су Поребрице имале своју цркву брвнару прије 1888. године и да су биле у саставу Црквене оштине Бијела. Нова брвнара на мјесту старе подигнута је и освештана 14. јануара 1899. године. Прва грађевина од чврстог материјала озидана је 1901. године. Била је то оскудна грађевина која је до изградње храма 1936. године више пута преправљана. Са звоника тога храма аустроугарска војска је однијела звоно 1915. године. Данас је обиљежено мјесто гдје се некада налазио овај храм.

Данашњи храм оштетиле су и оскрнавиле у Другом свјетском рату усташе 1942. и 1943. године.

Након рата храм је првобитно обновљен 1949. године, а освештан је на дан Преподобне мати Параскеве, те је овај дан проглашен и за народни збор. Нема података ко је освештао храм том приликом.

Храм је генерално обновљен и фрескописан 1988. године. Живописао га је секо-техником Зоран Палуровић из Новог Сада.

Поводом прославе педесетогодишњице од освећења храма, фреске је освештао епископ зворничко-тузлански г. Василије 03. јуна 1989. године.

Након Одбрамбено-отаџбинског рата 1992-1995. године, храм је генерално обновљен 1998. године. Обновљени храм освештао је епископ зворничко-тузлански г. Василије 1998. године.

Иконостас од липовог дрвета пренесен је из старога храма, а нема података ко га је израдио. Иконе су рад непознатог аутора.

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се од 1886. године и све су сачуване до данас.