Пиперачка

Парох:
Данијел Пецић, протојереј

О парохији

Пиперачку парохију чине села: Пиперци, Главичорак, Горња Буковица и Коренита.

У Пиперцима је постојала Хришћанска заједница и прослављала је као своју крсну славу Светог мученика Агатоника. Као успомена на то вријеме данас се овај празник слави као преслава храма, док је заједница у Главичорку славила Преподобног Сисоја Великог.
У Коренитој је постојала Хришћанска заједница и славила је Светога Саву као своју крсну славу. У селу Горња Буковица, такође, постојала је организована Хришћанска заједница све до седамдесетих година прошлог вијека, а крсна слава заједнице био је Свети апостол Тома.

Парохијски храм

Храм Преподобне мати Параскеве – Свете Петке у Пиперцима

Храм је димензија 17х8 метара. Градња храма почела је 1988. године према пројекту архитекте Светозара Вујошевића из Бара, Црна Гора. Темеље је освештао епископ зворничко-тузлански Василије 14. маја 1989. године, а исти епископ освештао је храм након завршене градње 19. јула 1997. године.

Данашњи храм у Пиперцима је четврти по реду.

Први храм који се помиње у Пиперцима била је црквица брвнара, коју је подигао свештеник Ђорђе Свитлић, уједно и први свештеник који се помиње на овој парохији.

Други храм је зидан 1923. године и освештан 1927. године. Ова друга црква је пукла. Не зна се тачно разлог.

Изградња треће цркве почела је 1946. године, а освештана је 1957. године.

Зидање постојећег храма почело је 1988. године поред старог храма, који је већ био поприлично оронуо. Стари храм у потпуности је уклоњен 1996. године. Из њега је у нови храм пренесен иконостас.

Иконостас је од храстовог дрвета и не зна се ко га је направио. Првобитне иконе датирале су из XIX вијека и дјело су Душана Алексића, сина познатог сликара Николе Алексића. Међутим, нешто касније, а не зна се тачно када, црквени сликар Урош Елаковић из Брчког је, желећи да их освјежи, сликао преко њих и тиме их упропастио. До оваквог закључка је дошао академски сликар и рестауратор Војислав Луковић када је 1997. године прегледао иконе. У току је осликавање нових икона за иконостас. Иконе живопише Горан Пешић из Чачка. Исти иконописац живописао је храм 2008. године.

Матичне књиге

Најстарија матична књига ове парохије потиче из 1881. године и предата је у Архив епархије Зворничко-тузланске. У парохијској канцеларији чувају се матичне књиге ове парохије које датирају од 1900. године.