Филијални храм - ГРЧИЦА (гробље)

Храм Успења Пресвете Богородице у Грчици

Градња храма почела је 1930. године. Након завршене градње храм је освештао 1932. године епископ зворничко-тузлански Нектарије Круљ. Овај храм подигао је брчански трговац Јово Танасковић на старом православном гробљу, на мјесту гдје је била гробница његове мајке Даринке. Своју задужбину предао је у власништво Црквеној општини Брчко. Изнад улазних врата сачуван је натпис: „Овај свети храм Успења Пресвете Богородице подижем 1932. године за спомен помрлих родитеља“. Поред храма ктитор је даровао и земљиште површине 12000 m².

Током Другог свјетског рата храм су прво запалили Нијемци и усташе 1941. године, а поново су га запалиле усташе 1943. године. Тада није срушен, јер је служио као оријентир на војним топографским картама. Након рата претворен је 1947. године у складиште боја и лакова за потребе фабрике намјештаја. Комунистичке власти су национализовале 12000 m² земљишта и сам храм.

Након Одбрамбено-отаџбинског рата (1992-1995) супервизор Хенри Кларк, представник међународне заједнице у Брчко дистрикту, изузео је 4000 m² земљишта из приватизације и вратио Црквеној општини на кориштење, али званична процедура о повратку власништва над одузетом земљом још није завршена.

Храм је генерално обновљен од 2003. до 2006. године. Епископ зворничко-тузлански г. Василије освештао је обновљени храм у септембру 2006. године. Кум храма био је Александар Никић.

Иконостас од храстовине израдио је Душан Митровић из Тобута. Иконе на иконостасу живописао је Петар Билић из Београда.