ДУХОВНА И ИСТОРИЈСКА ВЕЛИЧИНА МАНАСТИРА ПАПРАЋА У НОВОМ ИЗДАЊУ СЕРИЈАЛА 'МАНАСТИРИ' НА АТВ-у

Документарни серијал 'Манастири' који се емитује на АТВ упознаје нас са духовним и материјалним богатствима манастира у Републици Српској.

У трећем издању документарног серила 'Манастири' гледамо емисију о Манастиру Папраћа код Шековића, у Епархији зворничко-тузланској, посвећен Благовести Богордице.

Кроз разговор са игуманом манастира, архимандритом Нектаријем, откривамо вам импресивну историју и бројна археолошка открића овог духовног и православног здања.

Манастир је проглашен националним спомеником културе, и за њега се вежу многобројне приче, легенде, па чак и добар део народне поезије пјева управо о величини ове Божије куће.

Документарни серијал 'Манастири' недјељом 18 часова и 20 минута.
ВАЖНО! Неколико дана након снимања ове емисије стигли су додатни резултати истраживања које прочитајте у наставку:

У оквиру досадашњих археолошких истраживања поред антрополошке анализе скелета извршено је и датирање путем C14 методе на селектованим узорцима из двије гробнице унутар данашње храма. Резултати су показали да су три покојника из гробнице која се везује за старију цркву сахрањена приближно у исто вријеме око 1320. године, што је и сама потврда старости цркве која је изграђена непосредно прије ових сахрана и конструкције гробнице. Највјероватније да се ради о ктиторима старије цркве, што додатно треба да потврде и ДНК анализе, чиме би се утврдила тачна сродност између самих покојника. Узорак из друге гробнице датиран је око 1447 (+- 23). године и везује се за велику средњовјековну некрополу која је формирана око рушевина старе цркве, а прије подизања садашњег храма. У наставку овогодишње кампање слиједи даљњна антрополошка анализа скелета из средњовјековне некрополе, гдје је до сада пронађено 160 гробова.

Извор: АТВ
ВИДЕО СНИМАК