МАТИЈА ОДРЖАО ПЕСНИЧКО ВЕЧЕ У БИЈЕЉИНИ (ВИДЕО)

Академик Матија Бећковић одржао је вечерас промоцију књиге "Онамо, намо" и пјесничко вече у бијељинском Епархијском културном центру. Ријеч је о најновијем остварењу из Бећковићевог трокњижја, којем су претходили "100 мојих портрета" и "Мојих 80".

Фото: Епархија зворничко-тузланска

Поред Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског г. Фотија, као домаћина, песничкој вечери је присуствовао и градоначелник Бијељине Љубиша Петровић, а вече је отворио поздравним ријечима свештеник Синиша Шаренац.

У дјелу "Онамо намо - портрети и пјесме" кроз мемоарске и пјесничке исповјести о посебним људима, приликама и неприликама, српској традицији и судбини, академик Матија Бећковић одужује се свима који су обиљежили његов живот, од којих многи, нажалост нису међу живима.

Он је изразио задовољство што се налази у Семберији, у којој је живио "српски Хомер" Филип Вишњић, за кога је рекао да је "видио више без очију него сви који су имали очи".

"Живимо у време када се говори да је време поезије прошло, а у ствари је дошло. Иако у телефону данас имамо више него што је некада било у целој земљи, да неко чува овце на Романији, а посећује оперу у Бечу или посматра изложбу у Њујорку, он ипак долази овде где зна да га слуша мелодије свога матерњег језика, то само доказује да смо ми били и остали песнички народ", рекао је Бећковић новинарима уочи промоције књиге.

- Био сам данас овдје у бијељинској Гимназији ''Филип Вишњић'', они су на зиду направили читав иконостас наших великана, а ја сам их неколицину познавао - Ћопића, Андрића, Црњанског, Десанку... Ја сам их све знао и могу да замислим како то изгледа неком дјечаку кад види неког ко је познавао све те људе - каже Бећковић.

Бијељинци су слушали о Бранку Миљковићу, Јовану Дучићу, Станиславу Винаверу, Светом Јустину Поповићу, Лази Kостићу. Поезија се, према ријечима Бећковића, и даље труди да врати љубав и вјеру међу људе. Дјело почиње поемом о родној Сенти, а завршава поемом "Онамо намо".

- Kраљ Никола је рекао "Онамо, намо, онамо иза брда", а ја сам рекао "Онамо намо иза свих времена и васиона" - каже Бећковић.

Kњига "Онамо, намо" у чијем су поднаслову портрети и пјесме, објављена је у издању Kомпаније Новости.

Бећковић у овој збирци, кроз портрете савременика и пријатеља, на најдубљи начин слика себе.

Све три књиге илустровао је сликар Предраг Драговић.

Бећковић је присуствовао и изложби "Матија у семберској равници" аутора Драгане Типсаревић, која је данас отворена у Галерији Центра за културу "Семберија".

У оквиру изложбе учествовао је и народни гуслар Радован Пековић.

ПРЕДАВАЊЕ МАТИЈА БЕЋКОВИЋ МИСИЈСКИ ФОНД