ИЗЛОЖБА У ТЕСЛИЋУ: ВАСКРС – ИЗЛАЗАК У СВИЈЕТ (ВИДЕО)

Фото: Данијел Мања
Изложба осликаних дрвених јаја под називом „Васкрс – излазак у свијет“, отворена је у недјељу Антипасхе 09. маја 2021. године, у порти храма Пресвете Тројице. Одржана је по благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Г. Фотија, а у организацији Светосавске омладинске заједнице при парохијама теслићким.

Аутори ове изложбе, која броји нешто више од 50 осликаних дрвених јаја, су умјетници са простора Црне Горе, Републике Српске и Србије.

„Као побједа живота над смрћу, Васкрс повезује идеју стварања свијета са идејом спасења које слови као ново стварање. „Дан један“, како је у мојсијевској причи о стварању свијета именован тај изузетни први дан стварања, антиципира јеванђелски „осми дан“, онај невечерњи и незалазни „Господњи дан“ Васкрса који не припада уобичајеном претку пролазног времена... Црвена, плава, бијела, црна, зелена, жута, потом линије, кривуље, право¬у¬гао¬ници, кружићи, спирале, крстићи, звјездице, цвјетићи, листићи, храмовне куполе, а онда и ликови Христа, Богородице и свјетитеља... Све те нијансе боја, сво то богатство орнамената, флоралних мотива и живописа који прекривају чврсту љуску јајета чине овај васкршњи симбол живота, обнове и препо¬рода малим умјетничким дјелом пасхалног реализма. Свако обојено, орнаментима украшено и ико¬нама осли¬кано васкршње јаје представља исказивање васкршње радости, али је утолико и јединствен и аутентичан, често спонтан, несвјесно стварал¬ачки и умјетнички доживљај вјере у састрадалну љубав Христову која је побиједила смрт. Васкршња љепота ће спасити свијет“.

Доц. др Душан Крцуновић

Благодарни смо у Васкрслом Христу свима, који су свој труд, стваралаштво и креативност у ове свете дане подијелили са свима нама, свјетлост Христову која обасјава цијели свијет.

Христос Васкрсе!

Каталог припремили: