ЦРНА ГОРА: У БЕРАНАМА НОЋАС САСЛУШАВАЛИ СВЕШТЕНИКЕ ЗБОГ ЛИТИЈА

Свештеник Милош Цицмил изјавио је да литију у Беранама поводом Ђурђевдана нико није организовао, већ да су свештеници, као што то раде и сваке недеље, овога пута у среду, прошли градом, где им се спонтано прикључило неколико стотина Беранаца.

У Беранама је полиција саслушавала до касно синоћ свештенике Епархије будимљанско-никшићке, који су јуче централном улицом у том граду предводили Ђурђевданску литију.

Отац Милош је након саслушања у полицији рекао да им "смета молитва која је традиција града".

"Оно кад, уместо да славиш са гостима крсно име, идеш у МУП да дајеш изјаву због молитве која ја традиција града и која је у складу са прописаним мерама, а успут - осећаш се врло поносно. И то је живот. Наздравље нам Ђурђевдан", написао је отац Милош на свом фејсбук профилу.

Основно тужилаштво у Беранама јуче је саопштило да је формирало предмет и наложило полицији да испита ко је све учествовао на литији, да ли је била организована и ко је организовао.

Владика Јоаникије: Није било потребе за саслушањем, јер су свештеници поштовали мере ограничења

Владика будимљанско-никшићки Јоаникије изјавио је да је црногорска полиција позвала неколико свештеника из манастира Ђурђеви ступови да дају изјаве у беранском Центру безбедности због одржане Ђурђевданске литије оценивши да за то није било потребе јер су свештеници поштовали мере ограничења.

Он је за подгорички Дан рекао, поводом литије одржане у среду у Беранама да су свештеници само вршили своју дужност, уобичајену за велики верски празник Ђурђевдан када се литија традиционално организује, преноси РТЦГ.

"Овог пута свештеници, због важећих мера услед новонастале епидемије, нису организовали литију са верницима и у потпуности су испоштовали донете мере. Уосталом, ово је био једини начин да нашим верницима, којима се неоправдано ускраћује право присуства службама у храму, свештеници честитају празник", рекао је Јоаникије.

Повезана вијест: САОПШТЕЊЕ ЕПАРХИЈЕ БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКЕ

Основно државно тужилаштво у Беранама формирало је у среду предмет након што се у делу главне беранске улице одређени број грађана придружио свештеницима намесништва Епархије будимљанско-никшићке који су предводили Ђурђевданску литију.

"Службеницима Управе полиције ЦБ Беране је дат усмени налог да се изузму сви видео-снимци са садржајем наводног спонтаног окупљања у Беранама, да се утврди број присутних грађана, да се идентификују лица која су учесници догађаја и од њих се прикупе потребна обавештења, те утврди да ли је реч о организованом догађају и уколико се утврди да јесте од стране кога", казали су из Основног државног тужилаштва у Беранама.

Они су додали да је извиђај у току и да ће о свим даљим евентуалним мерама и радњама тужилаштво у Беранама донети одлуку након што се доставе информације за чије је прикупљање већ издат налог.

Извор: РТВ.РС

ЦРНА ГОРА БЕРАНЕ ЕПАРХИЈА БУДИМЉАНСКО НИКШИЋКА ЗАКОН ЦРНА ГОРА ЛИТИЈЕ ЦРНА ГОРА