ДЕЧАНСКИ МОНАСИ ОДНЕЛИ ПРВУ ХУМАНИТАРНУ ПОМОЋ И НОВЧАНЕ ПРИЛОГЕ ЗА УГРОЖЕНЕ У АЛБАНИЈИ

Отац Андреј и отац Петар са децом о којој се брине Православна Архиепископија Албаније
По благослову Епископа рашко-призренског г. Теодосија и игумана Саве, дечански монаси: протосинђел Андреј и јеромонах Петар посетили су 3.децембра православну браћу и сестре у Драчу и Тирани који су ових дана у тешким околностима због недавних разарајућих земљотреса. У јутарњим часовима најпре су посетили Теолошку академију и сиротиште Св. Власија и Манастир Св. Мироносица близу Драча где су их срдачно и са захвалношћу примили Епископ Николај и игуманија Рахиља.

Са Епископом Николајем, мати Рахиљом и монахом Серафимом из манастира Арденица (јужна Албанија)

Дечански монаси су им уручили помоћ у новцу и намирницама јер се у просторијама Манастира и Академије свакодневно храни и борави више од 200 људи и деце (и хришћана и муслимана) који су због земљотреса остали без крова над главом. Монаси су пренели солидарност православних хришћана Епархије рашко-призренске. Иначе два дана након разорног земљотреса поруку солидарности упутио је Његова светост Патријарх српски г. Иринеј (http://www.spc.rs/sr/molitveno_saucheshtshe_albanskom_arhiepiskopu_narodu). Поруку солидарности упутио је и Епископ рашко-призренски Теодосије, који је покренуо ширу акцију покретања хуманитарне помоћи, која ће, ако Бог да, ускоро бити упућена за народ Албаније.

Долазак у манастир Св. Власија у Скадру

У Тирани је монахе Епархије рашко-призренске примио архиђакон Спиро Топанџа и показао им градске храмове и православни центар са играоницом за децу у којем се о деци брину православни волонтери. Сви су изразили велику захвалност за нашу бригу и молитве за њихову Цркву и народ. Било је предвиђено да их прими и Архиепископ Анастасије, али он је у то време био заузет због посете Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија који је лично донео помоћ из Митрополије црногорско-приморске.

У саопштењу објављеном на Фејсбук страници Православне аутокефалне цркве Албаније каже се да поред порука из православних Цркава такође стиже конкретна помоћ након разорног земљотреса 26. новембра. Како се каже у саопштењу возило са храном стигло је до Св. Власија из манастира Дечани на Косову. Том приликом је уручена и помоћ од 2000 евра за угрожене. У наставку Архиепископија обавештава да је помоћ за угрожене стигла из Црне Горе са Митрополитом Амфилохијем. Такође су пристигле и намирнице и друге потрепштине које су сакупили верници из градова Китрус, Катерини и Платамонас преко центра за ургентну помоћ Македоније (Грчка). Помоћ се прикупља и у другим митрополијама Грчке цркве посебно након апела који је Архиепископ Албаније Анастаије упутио преко грчке телевизије. (ФБ страница Архиепископије )

Извор: Епархија рашко-призренска

ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА ЕПАРХИЈА РАШКО-ПРИЗРЕНСКА КОСОВО И МЕТОХИЈА