Бања Лука: УСВОЈЕНА ИНФОРМАЦИЈА О ИНИЦИЈАТИВИ ЗА ОБИЉЕЖАВАЊЕ 800 ГОДИНА САМОСТАЛНОСТИ СПЦ

БАЊАЛУКА, 9. АВГУСТА /СРНА/ - Влада Републике Српске усвојила је данас информацију о иницијативи за обиљежавање осам вијекова самосталности Српске православне цркве /СПЦ/ и пројектима заштите, научне обраде и промоције покретне српске културно-историјске баштине.

"Задужује се Министарство просвјете и културе да у сарадњи са Републичким секретаријатом за вјере спроведе активности дефинисане Програмом обиљежавања осам стотина година самосталности Српске православне цркве за период од сљедеће до 2021. године", саопштено је из Бироа Владе за односе са јавношћу Владе Српске.
Влада је задужила Министарство финансија да сукцесивно до 2021. године обезбиједи средства за реализацију планираних пројектних активности.

Како се неводи у информацији, осим вјерског, манифестационог, научног и културног обиљежавања осам вијекова од успостављања самосталне Српске цркве, приоритетно и неопходно покренути капиталне пројекте заштите покретне културно-историјске баштине српског народа и његове цркве на простору Републике Српске и Федерације БиХ.

"Тиме би самом обиљежавању самосталности СПЦ дали посебан печат и доказ о сопственој самосвијести и одговорности према прецима и будућим поколењима. Са припремама би се отпочело у 2018. години, а јубиларне године обиљежавања су 2019. и 2020. година", наводи се у саопштењу.

Предложено је пет пројеката за које су потребна средства: обиљежавање осам вијекова самосталности СПЦ, рестаурација, конзервација, дигитализација и научна обрада старих српских рукописних штампаних књига са простора Републике Српске и Федерације БиХ, рестаурација, конзервација и научна обрада православних икона са простора Републике Српске и Федерације БиХ, обиљежавање 500 година српске штампе и српске књиге - Горажданска штампарија 1519-1523 и завршетак радова на музејима српске православне цркве у манастиру Житомислић, манастиру Гомионици, Епархијском музеју Зворничко-тузланске епархије у Бијељини и Епархијском музеју Захумско-херцеговачке и приморске епархије у Требињу /комплекс манастира Херцеговачке Грачанице/.