ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НА ВИДОВДАН У КРУШЕВЦУ

Видовдан у царском граду Крушевцу

Фото: Оливер Симић
У години обележавања 650 година од оснивања града Крушевца, на дан литургијске прославе светог великомученика косовског и крушевачког  Лазара, свету божанствену Литургију служили су Преосвећени Епископи: крушевачки Давид, врањски Пахомије, зворничко-тузлански Фотије, британско-скандинавски Доситеј, тимочки Иларион, наречени епископ мохачки архимандрит Дамаскин, свештенство и монаштво Епархије крушевачке и околине.

Литургијском сабрању присуствовао је бројни народ, припадници војске а свечано је појао хор цркве Лазарице.

Након светог Јеванђеља Његово Преосвештенство Г. Фотије  поучио нас је богонадахнутом беседом о Косову и Метохији и  светом великомученику кнезу Лазару.

БЕСЈЕДА ЕПИСКОПА ФОТИЈА ПО ЈЕВАНЂЕЉУ У ЦРКВИ ЛАЗАРИЦИ

После завршетка свете Литургије, предвођени моштима светог кнеза Лазара, литијски смо кренули, са верним народом, представницима војске, полиције и осталих градских институција, до централног градског трга – споменика Косовским јунацима где је служен помен светим мученицима Косовским.

С обзиром да су Крушевац и Бијељина градови побратими од 2008. године, прослави је присуствовао и градоначелник Бијељине г. Љубиша Петровић.

На исти начин смо се вратили до цркве Лазарице где је литургијско сабрање настављено уз Трпезу љубави и уз појање песама светом кнезу Лазару у част, радујући се сусрету једних са другим.

На Трпези љубави, Његово Преосвештенство епископ крушевачки г. Давид се обратио присутним архијерејима и гостима, домаћинским речима уз жељу да се оваква сабрања умноже и том приликом је архијерејима уручио пригодне поклоне.

Уочи почетка свете Литургије додељен  је орден Светог Симеона Мироточивог г. Братиславу Гашићу за велики допринос цркви и граду Крушевцу.

ђакон Јован Јовановић

Извор:  Епархија крушевачка