АЛЕКСАНДРИЈСКИ ПАТРИЈАРХ ПРИЗНАО РАСКОЛНИКЕ У УКРАЈИНИ (ВИДЕО)

На Божанској литургији, коју је одслужио у цркви Светих арханђела и осталих бесплотних сила, 8. новембра 2019. г. (Грци славе Свете Арханђеле по новом календару), у месту Дахер у области Каира, Његово Блаженство  александријски патријарх Теодор поменуо је на Великом входу митрополита Епифанија као предстојатеља Православне Цркве Украјине!

Први извештаји су навели да је Блажењејши ово учинио без икакве формалне одлуке Свештеног Сабора своје Цркве. Извештачи напомињу да је био под великим притиском Цариграда, а да је  пристао уз цариградску одлуку, јер му се није допадало  како је Московска Патријаршија поступила према Цариграду и Атини након што су они признали Украјину. Међутим, ускоро се појавила и  изјава Блажењејшег, коју доносимо.

Патријарх Теодор: Одлучио сам да поменем име митрополита Епифанија после разговора са сабраћом архијерејима

У саопштењу за штампу издатом 8. новембра 2019. и у писму прослеђеном јерарсима Александријске Патријаршије патријарх Теодор објашњава своју одлуку да тог дана помене Епифанија Думенка, првојерарха расколничке „Православне Цркве Украјине“.

Саопштење за штампу је објавила Ромфеа, а писмо архијерејима Православна новинска агенција (Orthodoxia News Agency).

Патријарх напомиње да није донета саборска одлука о признавању ПЦУ, већ да је он донео ту одлуку сам, одражавајући општи консензус владика Патријаршије.

У саопштењу за јавност пише:

„Последњих месеци опазилии смо наклоност / жељу сабраће светих јерараха да признају аутокефалност Украјинске Цркве, коју је подарио Синодски томос Свесвјатјешег Васељенског патријарха.

Као што сви знају, наша Света, Саборна Православна Црква делује на основу саборског начина управљања, како је предањем примљено од  светих Васељенских Сабора. С тим у вези, председници помесних сабора Цркве су међу својим члановима.

С тим у вези, Ми, као члан и извршилац наклоности / жеље сабраће светих архијереја, у диптисима Саборне Православне Цркве поменули смо предстојатеља аутокефалне Цркве Кијева и све Украјине, Његово Блаженство митрополита Епифанија, ватрено се молећи за мир и напредак наших православних Цркава.“

Писмо архијерејима гласи:

„У светлу онога о чему смо подробно и лично разговарали са свима вама, и после зрелог размишљања и много молитве, тражећи надахнуће Утешитеља, Духа Светога и бринући се за јединство Православне Цркве, донели смо одлуку  да се приступи  признању аутокефалне Православне Цркве у Украјини и њеног предстојатеља, Његовог Блаженства Епифанија, пошто је дошло време за то.“

Према украјинском ТВ каналу Правблог, који се позива на сопствене изворе, а и на друге изворе који су разговарали са сајтом Orthochristian, грчко Министарство спољних послова  вршило је притисак на патријарха Теодора да призна расколнике, претећи да ће Грчка држава прекинути финансирање Патријаршије.

Значајно је да је патријарх Теодор први пут поменуо име Епифанија Думенка у присуству грчког амбасадора у Египту, кога је Патријарх посебно споменуо у свом кратком говору после службе.

Извор: Orthodoxtimes.com (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)

***

Познаваоце црквених односа овај поступак Александријске Патријаршије веома изненађује, јер ју је Московска Патријаршија умногоме помагала, а и с обзиром на то да је садашњи патријарх Теодор као митрополит од 1985. до 1990. г.  био на челу Подворја Александријске Патријаршије у Одеси и да се све донедаво изјашњавао за канонску Украјинску Цркву! Поготово је то учинио приликом недавне посете Одеси у септембру 2018.г. подржавши у потпуности митрополита Онуфрија.

ПОВЕЗАНА ВИЈЕСТАЛЕКСАНДРИЈСКИ ПАТРИЈАРХ ТЕОДОР ИЗРАЗИО ПОДРШКУ КАНОНСКОЈ ЦРКВИ У УКРАЈИНИ