ЧИЛЕ: ВАСКРС У ПАРОХИЈИ СПЦ

Ове године парохија Светог Николаја Жичког у Сантјагу де Чилеу прославила је васкршње празнике у цркви Рођења Пресвете Богородице (Антиохијског патријархата).

У Велику суботу, старешина парохије јереј Душан Михајловић служио је рано ујутру вечерњу са Литургијом Светог Василија Великог. Већ око седам часова појавили су се први верници, већином из Руске амбасаде, који су желели да се исповеде. Вечерња служба је почела у 7,30 часова. Напољу још није било свануло, тако да је у цркви владао полумрак, који је симболично дочаравао боравак тела нашег Спаситеља у гробници.

У току своје проповеди, отац Душан се осврнуо на јеванђелске догађаје Страсне седмице почевши од Великог Четвртка па надаље, са нарочитим освртом на Велику суботу, када је Господ сишао у Ад и извео одатле душе свих праведника које су се до тада налазиле тамо као у тамници, у ишчекивању Господа Спаса.

После Литургије отац Душан је освештао јаја и „куличе“ (руске колаче који се припремају само за Васкрс), после чега је почела исповест за све оне који су желели да достојно и спремно дочекају велики дан Христовог васкрсења.

Следећег дана Васкршња Божанствена Литургија је почела у 10 часова ујутру. У цркви је била око сто верника разних националности, од којих су многи дошли са децом. Као и обично, отац Душан је служио на црквенословенском, српском и шпанском језику, а хору је поново помагао драги гост наше парохије из Русије, главни диригент “Teatro municipal”, Константин Чудовски.

После Литургије парох Душан је освештао јаја и колаче оних парохијана који нису могли да дођу претходног дана, а онда су се верници окупили у црквеној сали, где је била организована трпеза љубави у част највећег празника Православне цркве – Васкрсења Господњег.

По устаљеној традицији, Митрополит Антиохијског патријархата  у Чилеу, Његово Високопресвештенство г. Сергије, сваке године на Васкрс у цркви Светог Ђорђа служи вечерњу службу на којој се на разним језицима чита одломак из двадесете главе Јевађеља по Јовану. Ове године, по први пут, на ово богослужење позван је и отац Душан Михајловић, који је овај текст читао на црквенословенском језику. Митрополит и свештеници из Антиохијског патријархата читали су на грчком, енглеском, француском, италијанском, румунском и арапском језику.

Извор: Pravoslavie.cl