ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИМИО ВИСОКУ ДЕЛЕГАЦИЈУ ИЗ РУСИЈЕ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Дана 12. новембра 2022. Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије примио је у Епархији зворничко-тузланској у Бијељини пријатеље из Русије, представнике Одјељења за спољне црквене послове и Фонда за подршку хришћанској култури и наслеђу.

У срдачном разговору дотакнуте су многе теме које се тичу духовних веза братског руског народа и српског народа у Републици Српској.

Делегацију ОСЦП-а је предводио свештеник Игор Јакимчук, в.д. заменика председавајућег, док је  делегацију ФПХКН предводио Игор Скопенко, директор и Ана Никитенко члан одбора.

Преосвећени Епископ Фотије је разговарао са гостима и о могућностима етапне помоћи у вези са пројектима који су актуелни у Епархији као што је наставак изградње манастирског комплекса при Манастиру свете Матроне Московске у Ритешићу код Добоја.

Благословом Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија при Манастиру светог Александра Невског у Угљевику у току су радови на изградњи Духовно-културног центра српско-руског пријатељства о чему је такође данас разговарано.

Храм Светог Александра Невског подигнут је од стране Оружаних снага Руске Федерације, односно руских војника и официра, из састава СФОР-а, стационираних у Угљевику, након рата у Босни и Херцеговини. Храм је, указом Руске Православне Цркве, предан Епархији зворничко-тузланској.

Особеност овог храма је што је то једини храм у Републици Српској, и Босни и Херцеговини, подигнут руским народом, те је јединствени храм у БиХ, који је био под јурисдикцијом Московске Патријаршије.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИЈЕМИ ФОНД ЗА ПОДРШКУ ХРИШЋАНСКОМ НАСЛЕЂУ И КУЛТУРИ ОСЦП РУСИЈА МАНАСТИР СВЕТЕ МАТРОНЕ РИТЕШИЋ МАНАСТИР СВЕТОГ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ