Светосавска академија у Бијељини

СРПСКА ЦРКВА, НАЦИЈА И ДРЖАВА У ДУХУ СВЕТОСАВЉА

БИЈЕЉИНА, 25. ЈАНУАРА /СРНА/ - Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије изјавио је вечерас на Светосавској академији у Бијељини да Срби због своје будућности треба да уче из подвига и идеала свог духовног оца Светог Саве.

"Свети Сава то смо ми сви, наша прошлост, светиње, писменост и култура, то је миротворство, пут ка обожењу личности, спас када смо слаби и када падамо, све је то у свеприсутности Светог Саве", навео је владика Фотије.

Бесједу о Светом Сави говорио је професор Правног факултета Универзитета у Источном Сарајеву Димитрије Ћеранић који је истакао да Свети Сава није био само утемељитељ српске државе и цркве у средњем вијеку, него је он утемељитељ и чувар српске цркве и државе и у савременом добу.

"Очит примјер да је Свети Сава утемељитељ свих српских држава јесте чињеница да је 27. јануара 1992. године у Службеном гласнику објављена Декларација о проглашењу Републике српског народа у БиХ, данашње Републике Српске", истакао је Ћеранић.

Он је поручио да је Свети Сава утемељитељ и српске нације и то пола миленијума прије него што су се нације појавиле на тлу западне Европе.

"Све оно што су обиљежја једне нације - јединство територије, економског и правног система, култура, језик и уз све то припадајући осјећај заједништва, то је оно што је Свети Сава учинио својим дјелом још у 13. вијеку, а чини и дан данас", закључио је Ћеранић.

Глумац Иван Вучковић је на Светосавској академији у Центру за културу "Семберија" у Бијељини, у години обиљежавања стотину година од завршетка Великог рата, говорио монолог из једне од највећих икад написаних српских драма "Свети Георгије убива аждаху" Душана Ковачевића и цитате владике Николаја Велимировића.

Он је рекао да би било добро да кроз живот сваки човјек себе исправља и поправља колико год је то у његовој моћи, оцјењујући да је свака поправка себе на добро, на радост свих људи.

Фото: Бојан Петричевић/Бијељина Данас, Предраг Лопандић и Епархија зворничко-тузланска

АКАДЕМИЈА СВЕТИ САВА БИЈЕЉИНА ГРАДОНАЧЕЛНИК МИЋО МИЋИЋ ДИМИТРИЈЕ ЋЕРАНИЋ