ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТИО СЕМБЕРСКО ЕТНО ДОМАЋИНСТВО

Пројекат „Семберско етно домаћинство“ се реализује по благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија а уз подршку Владе РС и Града Бијељине, те појединих привредника и појединаца са подручја Семберије.

Семберско етно домаћинство је пројекат који се реализује од стране Кола српских сестара „Света Ангелина Српска“ из Црњелова, са циљем да се сачувају аутентични стамбени и помоћни објекти, који су сачињавали једно типично сеоско домаћинство до прве половине ХХ вијека на простору Семберије.

Пројекат подразумијева преношење и рестаурацију старих објеката, који су још увијек сачувани на простору Семберије, и њихово постављање у порту храма Вазнесења Господњег у Горњем Црњелову.

Семберско етно домаћинство ће по своме карактеру бити музејског типа, због чега се његова изградња и проводи под стручним надзором Музеја Семберија из Бијељине.

Домаћинство ће сачињавати 2 куће које су служиле за становање, те 5 помоћних објеката: магаза, магаза са чардаком, амбар, мљечар и штала са шупом, као и позорница која ће у склопу домаћинства служити за културне манифестације, а у централном дијелу ће бити бунар са живом водом и ђермом.

Током протекле двије године реализована је прва фаза радова, тј. изграђени су темељи за постављање објеката, а у току је реализација друге фазе, која подразумијева постављање пренешених објеката у порту храма.

Почетком јануара 2020. године у потпуности је завршен објекат „Магаза Кокановић“, а току је изградња објекта „Кућа Максимовић“ и „Амбар Ђокић“.

План је да до јесени 2020. године буду у потпуности завршена 4 од планираних 7 објеката „Семберског етно домаћинства“.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ИНТЕРВЈУ ЕТНО СЕЛО ГОРЊЕ ЦРЊЕЛОВО