БРЧКО: ОДРЖАНА СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузланског Господин Фотије пожелио је на Светосавској академији у Брчком да српски народ у Дистрикту живи у светосавској љубави и јединству.

"То је наш идеал, идеал симфоније немањићке и светосавске, јер Свети Сава је у средњовијековној држави установио симфонију државе и цркве. Да буде двоглави орао са једном круном", поручио је Епископ Фотије.

Градоначелник Брчког Синиша Милић рекао је да овакве манифестације омогућавају да српски народ обиљежи један од најзначајнијих празника.

"Визија Светог Саве јесте темељ нашег духовног напретка. Мислим да је то нарочито значајно у времену глобализације. Дражава и наша црква су виши систем наше вриједности и све што радимо треба да буде мјерено тим аршинима", истакао је Милић синоћ у Дому културе.

Предсједник Српског просвјетног и културног друштва /СПКД/ "Просвјета" Брчко Драган Томић напоменуо је да је Савиндан школска слава чије обиљежавање је прекинуто у брчанским школама формирањем Дистрикта.

"Учинићемо све што је у нашој моћи да то опет буде школска слава дјеце православне вјероисповијести и да их што више учествује у приредбама", рекао је Томић новинарима.

СПКД "Просвјета" додјелило је свестосавске награде Епископу Фотију и градоначелнику Милићу за њихов допринос духовном, просвјетном и културном развоју српског народа, као и за развој науке и умјетности у дистрикту.

Организатор Светосавске академије у Брчком били су СПКД "Просвјета" и Српска Православна Црква.

У оквиру богатог културног програма српски глумац Петар Божовић говорио је текст Светог владике Николаја Велимировића и заједно са публиком прочитао његову "Покајну молитву".

(Срна)